Tasarımı Kaydet  Kapat

2009 YILI TÜRKİYE VE DÜNYADA BAŞÖRTÜLÜ KADINLARA KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN UYGULAMALARA ÖRNEKLER

2009 YILI TÜRKİYE VE DÜNYADA BAŞÖRTÜLÜ KADINLARA KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN UYGULAMALARA ÖRNEKLER

4 Ocak 2009
Öğrenciye Atkı da Yasak!

Buz gibi havada sarıp sarmalanıp okula gelen Kocaeli Üniversitesi, Fen - Edebiyat Fakültesi öğrencileri Dekanın yeni yıl sürpriziyle karşılaştılar: Okulda atkı, bere, eldiven, kapüşon yasak! Havaların soğuması ve kar yağışıyla birlikte doğal olarak atkılarını, berelerini, eldivenlerini giyip, parkalarının kapüşonlarını çeken öğrenciler tam fakülteye girecekken bir duyuru ile karşılaştılar:"DUYURU: Fakülte binası içerisinde KAPŞON - ŞAPKA - BERE vb. giyerek dolaşmak yasaktır. Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı"
http://www.turnusol.biz/public/haber.aspx?id=3325&pid=8&haber=Öğrenciye%20atkı%20da%20yasak!

12 Ocak 2009
Açıköğretim Sınavında Türbanlı Kızlar Dışarı Çıkarıldı
Denizli'de Açık İlköğretim Okulu sınavlarında türban krizi yaşandı. Türbanlı ve başörtülü oldukları için sınav salonundan çıkarılan genç kız ve kadın 40 öğrenci, Denizli Lisesi bahçesinde alkışlarla kararı protesto edip eylem yaptı.
Milliyet, http://www.milliyet.com.tr/2008/01/12/son/sontur59.asp

14 Ocak 2009
Çevik Bir'den Kemal Gürüz'e İlginç Mektup
28 Şubat sürecine ait çok önemli bir belge ortaya çıktı. Genelkurmay adına 2. Başkan Çevik Bir tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'e gönderilen yazıda, katsayı sisteminin değiştirilmesi istenmiş. Dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz'e hitap eden Çevik Bir imzalı belge, 'gizli' ve 'kişiye özel' olarak emir üslubuyla kaleme alınmış. Belgede üniversiteye girişte uygulanan Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)'nin irticacı çevrelere yaradığı savunuluyor. Bu uygulamanın kaldırılması ya da gerekli kanuni düzenlemenin gecikmesi halinde OBP'nin getirdiği katsayıların minimize edilmesi isteniyor. Yazıda 2547 sayılı kanunun YÖK'e tanıdığı 'ayarlama yapma' yetkisi hatırlatılıyor. Belgenin tarihi de dikkat çekici. YÖK'e 14 Temmuz 1998'de gönderilmiş. Bu da YÖK'ün ÖSS'de yapacağı yeni düzenlemeyi kararlaştırdığı 30 Temmuz 1998 toplantısının hemen öncesine denk geliyor. Belgede istenenlerin mümkün olmaması nedeniyle YÖK, başarı puanı uygulamasını kaldırmazken bunun yerine 1999'dan itibaren meslek liselileri mağdur eden katsayı uygulamasına geçmiş.
http://www.stargazete.com/guncel/cevik-birden-kemal-guruze-ilginc-mektup-haber-162194.htm

25 Ocak 2009
Açık Lise Sınavından Başörtülü Diye Çıkarıldı
 Adana'da yapılan açık lise sınavlarında başörtülü oldukları için sınavdan çıkarılıp daha sonra tekrar alınan öğrenciler hakkında "Sınava geç geldiniz" denilerek tutanak tutuldu. Okul Müdürü Ersan Yılmaz, sınava başörtülü giren öğrencileri tam sınav başlamak üzereyken salonları tek tek dolaşarak çıkarttı. Bütün itirazlarına rağmen Okul Müdürü Yılmaz tarafından zorla sınav salonlarından çıkarılan başörtülü öğrencilerin birçoğu gözyaşlarını tutamadı. Okul bahçesinde bekleyen öğrencileri yaklaşık 1 saat sonra sınava alan Yılmaz, bu kez de öğrenciler hakkında sınava geç geldiklerini gerekçesiyle tutanak tutturdu.
http://www.tumgazeteler.com/?a=4584510

27 Ocak 2009
Almanya'da Öğretmenlere Uygulanan Başörtüsü Yasağı İnsan Hakları İhlali
Almanya'da memurlara ve öğretmenlere uygulanan başörtüsü yasağı insan hakkı ihlali olarak değerlendirildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (Human Rights Watch) 'Tarafsızlık Adına Ayrımcılık: Almanya'da Öğretmenler ve Memurlar İçin Başörtüsü Yasağı' adlı raporunda Almanya'nın bazı eyaletlerinde uygulanan "dinî sembollerin taşınmaması" yasağının ayrımcılık olduğu savunuldu.
Zaman, http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=819701

10 Şubat 2009
Boğaziçi Üniversitesi’nden Soruşturma
Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü eğitim fakültesi ilköğretim bölümündeki 16 öğrenci hakkında “derslerde 2547 sayılı kanunun Ek 17. maddesine aykırı davrandığınız gerekçesi ile Rektörlük tarafından hakkınızda soruşturma açılmasına karar verilmiştir.” ifadeleriyle savunma istedi
(10.02.2009, Soruşturma komisyonu başkanı Prof Dr. Güney Anlaş imzalı Bila sayılı)

17 Şubat 2009
Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği’nin kapatılması için dava açıldı
Fatih Asliye Hukuk mahkemesinde, Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği’nin “04.11.2008 tarihli 106 sayılı kararında “derneğin kuruluş amacı dışına çıkılarak bir kısım tören alanlarında başörtülü kadınların tören alanlarında dışarı çıkartıldığı hakarete ve gayrı yasal uygulamalara maruz kaldığı iddia edilerek törenlere katılmama ve çocuklarını bu törenlere göndermeme şeklinde karar aldıklarının belirlenmesi nedeniyle; dernekler kanununun 30/1-a-b maddeleri delaletiyle Medeni kanunun 89/1 maddesi gereğince “dernek amacının kanuna ve ahlaka aykırı hale geldiği iddiasıyla” derneğin feshine karar verilmesi için dava açıldı
(Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı 2009/1473 E., 2009/2 davaname no)
 
20 Şubat 2009
Özden: Kadınlar tesettürden kurtarılmalı
Başkent Üniversitesi Prof. Dr. İhsan Doğramacı Salonu'nda yapılan panelde soruları cevaplayan Yekta Güngör Özden, diğer panelistlerle birlikte öğrencilerin sorularını cevapladı. Özden şunları söyledi: " Kurtuluş Savaşı'nı yalnız düşmanı bu topraklardan uzaklaştırmak olarak algıladık. Ama aslında, o dönemde yazılan notlarda, hatıra yazılarında, bu topraklarda Cumhuriyet kurulmalı, latin harfleri kurulmalı ve kadınlar tesettürden kurtarılmalı. Bu hedef vardı” dedi.
 http://www.timeturk.com/ozden-kadinlar-tesetturden-kurtarilmali-53937-haberi.html

22 Şubat 2009
Kamınoki’ye Başörtüsü Zulmü!
Müslüman olduktan sonra İslâm’ı yakından tanımak için Türkiye’ye gelen Japon vatandaşı Kamınoki, başörtüsü mağduru oldu. Japonya vatandaşı Kayoka Kamınoki bundan 16 ay önce Müslüman oldu. İslâm’ı yakından tanıyıp araştırmalarda bulunmak için Türkiye’ye turist olarak geldi. Kur’an eğitimi almak için Ankara’nın ünlü camilerinden Maltepe Camii’ni seçerken, Türkçe öğrenmek için ise Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezini tercih etti. Kaminoki, bir yandan İslâmiyet üzerine ülkemizde araştırmalar yapıp İslâmî eğitim alırken diğer yandan dil eğitimini tamamlamak için büyük gayret gösterdi. TÖMER (Türkçe Öğretim Merkezi)’nde dil eğitimini tamamladıktan sonra girdiği sınavlardan toplam “79” puan alarak diploma almaya hak kazandı. Bütün derslere başörtülü olarak girmesinde bir sakınca görülmezken, diploma günü geldiğinde TÖMER yetkilileri tarafından başörtüsüz bir fotoğraf istendi. Kamınoki, “… Kendimi neden başkası gibi göstereyim. Başörtüm benim inancımın gereği. Üstelik ben örtünmenin anlamını sizin ülkenizde öğrendim. İlk gün kayıt yaptırırken ve derslere girdiğimde böyle bir mecburiyet olduğunu da bana söylemediniz. Kimlik kartımdaki fotoğrafım ile size bugün verdiğim fotoğrafımda aynı. Siz beni aldattınız mı” diyerek tepkisini dile getirdi ve dil kursunu terk etti.
http://www.stargundem.com/dunya/40152-kaminokiye-basortusu-zulmu.html

26 Şubat 2009
Piercing İle Geldim Soruşturma Açılır mı?
Türk yükseköğreniminde 'özgürlüğün kalesi' olarak bilinen Boğaziçi Üniversitesi'nde (BÜ) yine bir özgürlük mücadelesi yaşanıyor. Boğaziçililer, soruşturma sebebiyle komisyona ifade vermeye giden arkadaşlarının yanındaydı. Haksız duruma tepki gösteren farklı görüşten öğrenciler soruşturma komisyonuna birbirinden ilginç dilekçeler sundu: "Ben de öğrencinizim, okula piercing takarak geldim. Hakkımda soruşturma açılmasından endişe ediyorum. Bu konuda bilgilendirme yapılmasını arz ederim."
  http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=819313

2 Mart 2009
CHP`liler çarşafa saldırdı
CHP’nin nin Bağcılar mitingi olaylı geçti. CHP nin `çarşaf açılımını` protesto etmek isteyen CHP li bir kadın, partililerin saldırısına uğradı. Saldırıdan gazetecilerde nasibini aldı. CHP yi de bölen `çarşaf açılımı` bu kez Bağcılar da hiçte hoş olmayan olayların yaşanmasına neden oldu. Adının Nimet olduğu söyleyenen CHP li bir kadın `çarşaf açılımını` protesto etmek amacıyla CHP nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yla görüşmek istedi. Partililer tarafından zorla otobüsden indirilen Nimet Hanım, bu kez de partililerin hışmına uğradı. Bir grup partili tarafından provakatörlükle suçlanan yaşlı kadın, itilip kakılmaya başlandı. Buna rağmen hala CHP nin çarşaf açılımının, partiye zarar verdiğini söylemeye çalışan kadın, partililerin saldırısına uğradı.
http://www.tumgazeteler.com/?a=4754657

2 Mart 2009
Dayak Yiyen Çarşaflı Konuştu: Provokatör değil, partiliyim
Bağcılar`da Kılıçdaroğlu`nun seçim gezisinde CHP`liler tarafından AKP`li sanıldığı için dövülen ve küfredilen 65 yaşındaki Kıymet Özgür CHP üyesi çıktı ve `Çarşaftaki samimiyetlerini gördük` dedi. CHP`li Kemal Kılıçdaroğlu`nun Bağcılar`daki seçim gezisinde çarşaf skandalı yaşandı. Seçim otobüsüne binip Kılıçdaroğlu ile görüşmek isteyen çarşaflı kadın bir süre sonra partililerce zorla aşağıya indirildi. Yaşlı kadın önce tartaklandı, sonra küfürler edilerek çarşafı açıldı. Skandal üstüne skandalın yaşandığı olayın şoke eden görüntüleri televizyonlardan yayınlandıktan sonra gelen tepkiler ve neden bu davranışın yapıldığını olaylara neden olan kadın anlattı. Üç dönemdir CHP`den Milletvekili aday adayı olan ve 15 yılık partili olduğunu söyleyen Kıymet Özgür, bize sürekli açılım sunuyorlar, bu açılımlarda ne kadar samimi olduklarını kamuoyuna göstermiş oldum dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: ` Ben Kılıçdaroğlu`nun otobüsü gelmeden kalabalığın arasında uzun süre dolaştım. Benimle adeta dalga geçtiler. Teyze burada çarşaflıların işi yok dediler. Elime bayrak verip sallattılar. Bende salladım. Onlar benimle dalga geçtiğini zannediyordu oysaki ben onların ne olduğunu anladım. Ben partinin üyesiyim. İşte üyelik kartım` …Sesimi duyurmak içinde böyle bir yol denedim Bırakın saygıyı onlar benim çarşafımı yırttılar. Çarşafımın yırtıklarını herkes gördü. Göğsüm açıldı. Her yanım titriyor. Eteklerimi yırttılar` diyerek üzüntüsünü dile getirdi.
http://www.tumgazeteler.com/?a=4758543

02 Mart 2009
Kırgızistan’da Türban Yasağı
Kırgızistan'da ortaokullarda türban yasağı uygulamak için harekete geçildi. Kırgızistan Eğitim Bakanlığı'nın bu adımı atmasının nedeni, son dönemde bazı dinci örgüt temsilcilerinin ortaokullarda türban zorunluluğu talebinde bulunması. Yetkililer, Kırgız gençler arasında türban kültürünün yaygın olmadığına dikkat çekti ve "laik devlet düzenine sahip Kırgızistan'da dinci örgütlerin ailelere baskı yapmasına izin vermeyiz" açıklamasında bulundu. Yetkililer, türban uygulamasının temel insan haklarına da aykırı olduğu iddiasında.
http://www.palhaber.com/haber/dunya/orta-asya---kafkaslar/kirgizistan-da-turban-yasagi.html

9 Mart 2009
Transseksüel Ve Türbanlı Kadınlar Giremez!
İzmir’de, entelektüellerin ve sanatseverlerin gittiği Can Yücel Sokak’ın cafelerinden transseksüeller kovuluyor. İzmir’de Miko Cafe, transseksüel müşterileri kabul etmiyor. Entelektüel ve sanatseverlerin gittikleri yerler olarak bilinen Can Yücel Sokakta bulunan cafe, zaten türbanlı kadınları da almadıklarını söyleyip, önceden rezervasyon yaptıran grupta yer alan transseksüellerin cafeyi terk etmesini istedi.
http://www.kaosgl.com/content/transseksuel-ve-turbanli-kadinlar-giremez

12 Mart 2009
Kırgızistan Eğitim Bakanlığı, okullarda başörtüsü yasağını kaldırdı
Eğitim Bakanlığı, geçen haftaki kararla eğitim kurumlarına getirdiği başörtüsü yasağını iptal ederek, başörtüsü takmasını yasaklamadıklarını, sadece tavsiyede bulunduklarını belirtti. Eğitim Bakanı Abdılda Musayev, sivil toplum örgütleri ile velilerin yargıya başvurmaları üzerine bakanlığın kararında değişiklik yapıldığını kaydetti. Musayev, kız öğrencilerin okullarda baş örtüsü takmamaları konusunda anne ve babaların ikna edilmesine çalışıldığını, erkek öğrencilerin de cuma günleri mescitlerin yerine okula gitmeyi tercih etmeleri için çaba sarf ettiklerini ifade etti.
http://www.habervaktim.com/haber/62385/kirgizistanda_basortusu_yasagi_kaldirildi.html

12 Mart 2009
İstiklal Marşı Programında Türban Krizi
İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklal Marşının kabulünün 88. yıldönümü nedeniyle Diyarbakır Kültür Sarayında bir dizi etkinlik düzenlendi. Törene gelen askeri erkan protokolde türbanlı bir bayanın oturduğunu görünce törene katılmadan salondan ayrıldı. Türbanlı bayanın salonun üst kısmına çıkması bile askeri yetkilileri memnun etmezken daha sonra tören devam etti. Program için kültür sarayına giren vali Hüseyin Avni Mutlu'ya Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak'ın olayı anlatması İHA kameralarına yakalandı.
http://www.haber7.com/haber/20090312/Istiklal-Marsi-programinda-turban-krizi.php

12 Mart 2009
GATA'da Kahreden Olay!
Yüzbaşı Sadık Güray Balatekin, 1999 yılında eşi başörtülü diye TSK'dan ihraç edildi. Beylik tabancası, TSK kimlik kartı ve sağlık karnesi elinden alındı. GATA'da mide kanseri tedavisi gören eşi hastaneden çıkarıldı. Aliye Balatekin, 20 gün sonra hayatını kaybetti.
  http://www.timeturk.com/gatada-kahreden-olay-58447-haberi.html

19 Mart 2009
YSK’dan Kamusal Sandık Alanı Uygulaması
Yüksek Seçim Kurulu 2009/8 sayılı kararı ile “Siyasi partiler tarafından sandık kurullarına üye ismi bildirilirken yasal ölçülere uygun nitelikteki isimleri bildirmeleri; sandık alanının kamusal alan olması ve sandık kurullarında görev alanların da hizmet veren konumunda bulunmaları nedeniyle, sınırları yasalarla ve yargı kararlarıyla çizilmiş bulunan kılık ve kıyafet ölçülerine, hizmet verme süresince uymaları gerektiğine” ilişkin karar aldı.
http://www.ysk.gov.tr/ysk/docs/genelge/2009/2009-8.htm

20 Mart 2009
ODTÜ''de 2 başörtülü öğrencinin okula girmesine izin veren güvenlik görevlisi Soner Ercim geçtiğimiz yıl “temizlik” ekibine dahil edildi, sonra “maaş kesme” cezasına çarptırıldı, şimdi de “işinden” atıldı.
Meclis'te 411 milletvekilinin oyuyla kabul edilen ve üniversitelerde başörtüsüne serbestlik getiren anayasa değişikliğinin yapıldığı hafta başörtülü öğrencileri içeriye alan güvenlik görevlisi Soner Ercim, rektörlük tarafından ‘temizlik' ekibine dahil edilerek cezalandırılmıştı. Ercim YÖK'e dilekçe ile başvurarak, haksızlığı ve hukuksuzluğu dile getirmişti. ODTÜ geri adım atarak Ercim'i tekrar güvenlik görevine iade etmişti. Ancak ODTÜ, Ercim'i artık öğrenci girişlerinde değil sadece kamyonların giriş yaptığı arka kapıda görevlendiriyordu. Açılan soruşturmaların ilkinde Ercim'e ‘aylıktan kesme' cezası verildi. Ercim, İdare Mahkemesine ‘aylıktan kesme cezası'nın iptali istemiyle dava açtı. Dava devam ederken ODTÜ tarafından başlatılan ikinci soruşturmada Ercim başörtülüleri kampüse aldığı için ‘kaos çıkartmak' ile suçlandı. Soruşturmanın ve İdare Mahkemesinin sonucu henüz açıklanmazken, Ercim'in geçen hafta evine gönderilen tebligat ile görevine son verildiği bildirildi.
Vakit http://www.mazlumder.org/haber_detay.asp?haberID=5149

03 Nisan 2009
Başörtülü Başkan Yasağı Perukla Aşabildi
Seçim çalışmalarını başörtüsüyle yapan İslahiye'nin yeni belediye başkanı Malike Uludağ bugün görevi kocasından devraldı. Demokrat Parti adayı olarak belediye başkanlığını kazanan Gaziantep'in İslahiye İlçe Belediye Başkanı Malike Uludağ, mazbatasını kocası olan eski başkandan aldı. Görevine başladı.
  http://www.timeturk.com/basortulu-baskan-yasagi-perukla-asabildi-63454-haberi. html

06 Nisan 2009
Başörtülü Kadını Otobüsten Attılar
Danimarka’da bir otobüs şoförü, Müslüman başörtülü bir bayan yolcuyu araçtan indirdi. Danimarka’nın güneyindeki Arhus kentinde bir otobüs şoförü, Müslüman bayan yolcunun başörtüsünü “maske” olarak değerlendirdi ve kadını “otobüslerde maske takmak yasaktır” bahanesiyle araçtan indirdi…
http://www.timeturk.com/basortulu-kadini-otobusten-attilar-63923-haberi.html

20 Nisan 2009
AK Parti'de Başörtüsü Krizi
Trabzon Belediye Meclisi'ne seçildikten sonra meclisin ilk toplantısına başörtüsünü çıkararak katılan Saadet Çoban, 'Toplantılara başörtüsüyle girmek istiyorum' açıklamasını yapınca partisinde krize neden oldu. 29 Mart Yerel seçimlerinde AKP'den Trabzon Belediye Meclis üyeliğine seçilen türbanlı Avukat Saadet Çoban, partisinde kriz yarattı.
http://www.timeturk.com/ak-partide-basortusu-krizi-66578-haberi.html

23 Nisan 2009
Rasmussen’in Danimarka’sında Başörtüsü Açılımı    
Danimarka'da bir belediye meclis toplantısına ilk kez başörtülü bir Müslüman katıldı. Filistin kökenli Danimarkalı politikacı Asmaa Abdul Hamid, belediye meclisine başörtüsü ile katıldı. 27 yaşındaki Asmaa Abdul Hamid, Odense şehrinde belediye meclisi toplantısına sol kanat Birlik Listesi'nden (Unity List) yedek üye olarak katıldı.
http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=74486

26 Nisan 2009
Arınç’ın Danışmanına Başörtüsü Şoku
Manisa 19 Mayıs Stadyumu'nda yapılan kutlamalara Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Naim Babüroğlu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Aziz Ersoy katıldı. Tören sırasında, şeref tribününe eski TBMM Başkanı ve AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç'ın danışmanı Mehmet Büker'in iki çocuk annesi başörtülü kızı Yasemin Büker geldi. Ancak Büker, görevliler tarafından dışarı çıkartıldı. Bunun üzerine sinirlenen Mehmet Büker de, kızıyla birlikte törenden ayrıldı. Büker kendisini telefonla arayan DHA muhabirine “Gururum kırıldı” derken, Manisa Valisi Celalettin Güvenç, şeref tribününde yaşanan olaydan haberi olmadığını söyledi. Milli Eğitim Müdür Vekili Ersoy da protokol görevlisi olmadığını belirterek, “Türbanlı bir kız tribünden çıkartılmış. Ancak protokol listesini biz hazırlamadık” ifadesini kullandı.
Tevhidhaber, http://www.tevhidhaber.com/news_detail.php?id=54457

1 Mayıs 2009
Başörtüsüne Karşı Çıkmak İnsan Haklarına Aykırı
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, inancı gereği başını örten kadınların bu tercihlerinden dolayı "birtakım haklardan mahrum bırakılmasını istemenin temel insan haklarına aykırı olduğunu" söyledi. Avrupa Parlamentosu (AP) Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komisyonu'nun "Türkiye'de Kadınlar" konulu oturumunda konuşan ve bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Çubukçu, "Ülkemiz kadınlarının büyük bir bölümü inançları gereği başını örtüyor. Gerçek olan budur. İnancı gereği başını örten kadınların sırf bu inançlarından dolayı birtakım haklardan mahrum bırakılmasını istemek veya onları birtakım haklardan mahrum bırakmak veya bu yönde bir düşünceye sahip olmak zaten kavramsal olarak temel insan haklarına aykırıdır." dedi.
http://www.habervaktim.com/haberoku.php?id=69946

3 Mayıs 2009
Başörtü Yasağı Şokuyla Başlayan Araştırma
22 yaşındaki Amerikalı akademisyen Hailey Woldt, Müslümanların Amerikan toplumundaki yerini araştırmak amacıyla yürütülen bir proje kapsamında Türkiye'ye geldi. Görüşme yapmak için İstanbul Üniversitesi'ne de ziyarette bulundu. Yanında da yine aynı araştırmada yer alan Amerikalı Müslüman arkadaşı Hadiya vardı. Hadiya, başörtülü olduğu için üniversiteye alınmadı. Bu durumdan bir hayli rahatsız olan ve Amerika'daki tesettürlü kadınların ne tür muameleye maruz kaldığını merak eden Hailey, aylarca süren bir araştırmaya koyuldu. Onların yaşadıklarını daha iyi anlayabilmek için başını örttü ve bazen de uzun bir pardösü giydi.
http://www.timeturk.com/basortu-yasagi-sokuyla-baslayan-arastirma-69094-haberi.html

6 Mayıs 2009
Paşa'dan eşi başörtülü subaya sürgün emri
Ergenekon davasının ek iddianamesindeki Eruygur'un evinde çıkan belgede 28 Şubat döneminde eşi tesettürlü askerlere neler yapılması gerektiği açıkça emredilmiş... Ek klasörlerde yer alan Şener Eruygur'da ele geçirilen 7 Şubat 1997 tarihli ve 'Kars İl Jandarma Komutanlığı' başlıklı gizli belgenin altında, dönemin il jandarma komutanı Halil Ayan imzası bulunuyor. Belge, Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı'nın 5 Şubat 1997 tarihinde çıkardığı mesaj emrinin tebliği anlamını taşıyor. Söz konusu belgede, eşlerine sağlık fişi ve askeri kimlik kartı çıkarmak isteyen askerlerin müracaatları sırasında yanlarında getirdikleri 'evlilik cüzdanları'na yapıştırılan fotoğrafların kayıtlara geçirildiği yer alıyor. Bununla birlikte eşleri tesettürlü subay, astsubay ve uzman jandarma çavuş kimlik ve görev yerlerinin bildirilmesi de isteniyor.
http://www.haber7.com/haber/20090506/Pasadan-esi-basortulu-subaya-surgun-emri.php

9 Mayıs 2009
Türbanlı Meclis Üyesi İstifa Etti
İznik Belediye Meclisi’nin tek kadın üyesi olan AKP’li Zeliha Peşte, başörtüsüyle oturumlara katıldığı gerekçesiyle CHP’nin önerge vermesi üzerine istifa etti. Geçen günlerde yapılan Meclis toplantısında CHP’li üyeler, Zeliha Peşte hakkında, “kamusal alanda türbanla oturduğu” gerekçesiyle soru önergesi vermişti. Bunun üzerine Peşte, “Gerekirse Meclis üyeliğinden istifa ederim. Ben hukuk fakültesini de bu yüzden bıraktım” demişti.
Taraf, http://www.taraf.com.tr/haber/33364.htm

10 Mayıs 2009
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde özel bir şirketin ilköğretim öğrencileri için düzenlediği yönlendirme sınavında yine başörtüsüne düşmanlık zulmü yaşandı. Küçük öğrencilerini sınava getiren başörtülü anneler, “Başınızı açmadan kampüse giremezsiniz” dayatmasıyla üniversite kapısından geri dönmek zorunda kaldılar.
http://www.tevhidhaber.com/news_detail.php?id=55409

15 Mayıs 2009
Bir 'Bone' Sınavda Tüm Doğruları Götürdü
Açıköğretim Fakültesi öğrencisi olan Hatice Demir, kıyafeti yüzünden ilginç bir mağduriyet yaşadı. Sınava başörtüsüyle girmesine izin verilen Demir, sonuçları beklerken üniversiteden gelen belgeyle şoke oldu. Yazıda 'Kılık kıyafet kurallarına uymadığınız için 0 aldınız.' deniyordu
Zaman, http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=848163

22 Mayıs 2009
Fatih'deki Duruşmada Hakim Çarşaflı Kadını Kovdu
Çarşaflı bir kadın, hakkını aramak için gittiği mahkeme salonunda kadın hakim tarafından kovuldu. Olay dün Fatih 1. İcra Ceza Mahkemesi'nde yaşandı. Mahkeme Başkanı Hakim Ayla Kara, boşandığı kocası hakkında açtığı tazminat davasının duruşmasına katılan Naciye Sönmez'in çarşaflı olduğunu görünce önce uyardı, ardından da çarşafını çıkarmasını istedi. Zaman'da yayınlanan haberde, iddiaya göre çarşafını çıkarmaması durumunda duruşma yapmayacağını söyledi. Bunun üzerine şikayetçi olan Naciye Sönmez, peçesini açarak yüzünün görünmesini sağladı. Ancak bu da hakim Ayla Kaya'yı tatmin etmedi. Hakim, "Böyle olmaz! Bütün çarşafını çıkaracaksın." diyerek Sönmez'i azarladı. Neye uğradığını şaşıran genç kadının, çarşafını çıkaramayacağını söylemesi üzerine hakim Kaya, "Atatürk ilke ve kanunlarına göre seni böyle kabul edemem, yargılama başlayamaz." dedi. Bunun üzerine Sönmez, "Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında böyle bir şey yok. Düşüncelerinizi uygulayabilmek için Atatürk'ün arkasına sığınmayın. Atatürk'ün hanımı çarşaflıydı, sizin gibi yapmıyordu." diyerek tepki gösterdi. Davaya başlamayacağını yineleyen Ayla Kaya ise "Sizin Allah'ınız ve Allah'ınızın kanunları burada geçmez." diye bağırdı. Kaya, çarşaflı olduğu için ertelettiği duruşmanın tutanaklarını yazdırmaya başlayınca Sönmez, dışarıdaki insanlara "Bu rezalete şahit olun." diye bağırdı. Bunun üzerine Hakim Kaya, "Terbiyesiz, ahlaksız, ukala." diyerek hakaret etti.
http://www.habervaktim.com/haber/72801/fatihdeki_durusmada_hakim_carsafli_kadini_kovdu.html

23 Mayıs 2009
Tesettür karşıtlığının insanlık dışı boyutlara vardığını gösteren vahim bir olay daha yaşandı. Kızı Aynur’u getirdiği Çapa Tıp Fakültesi acil servisinde eşi çarşaflı olduğu için kendileri ile ilgilenilmeyip horlandıklarını ve kızının şu anda beyin ölümünün gerçekleştiğini söyleyen Kalender Tezcan, Başbakanlığa şikâyette bulundu. Baba Kalender Tezcan, hasta olan kızını ambulansla İstanbul Çapa Tıp Fakültesi acil servisine getirir getirmez doktorların hışmına uğradığını ifade etti. Doktorlardan ilk tepkiyi burada aldığını kaydeden baba Tezcan, nöbetçi doktorun eşi çarşaflı ve kızı tesettürlü olduğu için ambulans şoförüne, “Sen ne diye bunları getiriyorsun!” şeklinde çıkıştığını belirtti.
http://platformhaber.net/?p=2118

27 Mayıs 2009
Antalya Cumhuriyet Savcısı, basın açıklamasına çocukları ile katılan Antalya İnanç Özgürlüğü platformu üyesi 17 kişi hakkında “Velayet hakkını kötüye kullanma ve bu suça azmettirme” suç isnadı ile Antalya Sulh Ceza Mahkemesinde ceza davası açtı. İddianamede yer alan gerekçe çocukların basın açıklamasında “başı açık ablamın ne hakkı varsa başı kapalı annemin de hakkı olsun”, “annem neden okuyamadı”, “çocuk aklımla başörtüsüne niye kızıldığını anlayamıyorum”, “annem niye okuyamadığını bana söylemiyor” şeklindeki pankart ve dövizleri taşımaları oldu.
(soruşturma NO. 2007/54924, Esas No: 2009/12497, İddianame No: 2009/3561)

31 Mayıs 2009
Hepimiz Türbanlıyız Fas asıllı vatandaşın türbanı ülkede büyük bir tartışmaya yol açtı
İtalya’nın Torino kentinde 300 yıllık bahçeleri ile ünlü turistik saray Venaria Reale’nin bilet gişesinde çalışan Fas asıllı Yamna Amellal’ın türbanı ülkede büyük bir tartışmaya yol açtı. Cuma günü bir ziyaretçinin La Stampa gazetesine mektup göndererek 35 yaşındaki Amellal’ı şikayet etmesi üzerine iş arkadaşları ayağa kalktı. Ofisteki tüm kadın çalışanlar, Amellal’dan özür dilenene kadar işe türbanla geleceklerini açıkladı. Erkekler de eyleme kefiye takarak destek verdi. Sarayın müdürü Francabandiera Michael de “Amellal yedi yıldır bizimle ve işini iyi yapıyor. Onun türbanı çok kültürlülüğün simgesi ve bundan kimse rahatsız olmamalı” dedi.
http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Hepimiz_turbanliyiz&Newsid=241172&Categoryid=30

03 Haziran 2009
Bulgaristan'ın başörtülülere vize ayıbı
Bulgaristan'ı n İstanbul Başkonsolosluğu vize için başvuran başörtülü Türk vatandaşlarına başı açık fotoğraf verme mecburiyeti getirdi, 66 yaşındaki Selver Dönmez'e vize için başını açtırdı. Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurusunda bulunan başörtülülere vize vermeyeceğini açıkladı. Konsolosluğun dört ay önce başlattığı uygulamaya Bulgaristan' a gitmek isteyen başörtülüler tepki gösteriyor. Konsolosluğun en son mağduru 66 yaşındaki Selver Dönmez oldu. Bundan 41 yıl önce Bulgaristan' dan Türkiye'ye göç eden ve Türk vatandaşlığına geçen Selver Dönmez, Bulgaristan' da yaşayan 87 yaşındaki babası ile 85 yaşındaki annesini görmek için Bulgaristan' a gitmeye karar verdi. Vize almak için Bulgaristan Başkonsolosluğu'na giden Selver Dönmez, konsolosluk yetkililerinin akıl almaz talebi ile karşılaştı. Konsolosluk yetkilileri, yaşlı kadına vize için başı açık fotoğraf vermesi gerektiğini ifade ettiler. Pasaportunda başı kapalı fotoğraf olduğunu bu yaşta başı açık fotoğraf veremeyeceğini belirten Dönmez, konsolosluk görevlileri tarafından dışarıya çıkartıldı. İkinci kez randevu alan ve başı açık fotoğraf veren Dönmez ancak bu şekilde vize alabildi.
http://yenisafak. com.tr/Gundem/ ?t=03.06. 2009&c=1&i=190176

4 Haziran 2009
Olimpiyatta serbest ENKA tesislerinde yasak mı?
Kadın doğum uzmanı doktor Nurgül Yılmaz, çocuklarını spora gönderdiği ENKA Spor Kulübü'nde tenis dersi almak için başvuruda bulununca ilginç bir gerekçe ile şok oldu. Başörtülü olan Yılmaz'a spor kulübünden, imzalaması için “Sportif Branşlara Üye Olma Şartları” yazılı bir belge verildi. Ancak görevliler, Yılmaz'a, başörtüsüyle tenis oynayamayacağı konusunda bir de uyarıda bulundu. Şartnamenin “spor alanlarında çağdaş spor kıyafeti giyeceğime; hiçbir siyasi ve politik görüşün propagandasını yapmayacağıma” şeklindeki 6. maddesi gereğince başörtülü halde tenis sporunu öğrenemeyeceği ve yapamayacağını öğrenen Yılmaz, özel bir spor kulübünün bu yaklaşımının üzüntüsünü yaşıyor.
http://www.haber7.com/haber/20090604/Olimpiyatta-serbest-ENKA-tesislerinde-yasak-mi.php

5 Haziran 2009
Türban Takan Ağır Eleştiriye Razı Olmak Zorundadır   
Uğur Dündar'a ‘Türban faciası' başlıklı yalan haberi sebebiyle açılan davada, Konya hâkimi Abdullah Çoban, ilginç bir karara imza atarak, “türban takanın, ağır eleştirilere katlanmak zorunda olduğuna” hükmetti. Konya Numune Hastanesi'nde görevli iki doktor ile ilgili yaptığı yalan haber sebebiyle hakkında açılan tazminat davaları açılan Uğur Dündar'ın Konya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davasında mahkeme hâkiminin skandal bir değerlendirmede bulunduğu ortaya çıktı. Mağdur doktorun tazminat talebini reddeden hâkim Abdullah Çoban'ın karar yazısında, “Davacı kamu görevi gören doktor olarak okuduğu müspet ilmin ve akılcı bilimin aksine başına taktığı ‘türban'ın altındaki zihniyetin nedeniyle eleştirilmesine, bu eleştiriler ağır da olsa katlanmak zorunda olduğundan, ispat edilemeyen davanın reddine karar verilmesi gerekmiştir” ifadelerine yer verdi.
http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=404739

7 Haziran 2009
Başörtüsü Yasağı `Kapıcılık Yönetmeliği`ne Girdi
Başörtüsü yasağı, İzmir`de bir apartman yöneticisi tarafından sözde `apartman kapıcılık hizmeti yönetmeliği`ne de sokuldu. Konak ilçesi sınırlarındaki Yağhaneler semtinde bulunan bir apartmanın yöneticisi, işe yeni aldığı kapıcıya kendi hazırladığı yönetmeliği tebliğ etti. 22 maddeden oluşan yönetmeliğin 17. maddesi, kapıcının kendisi, eşi ve çocuklarının dini inançlarını kısıtlayan ifadeler içeriyor. Başörtüsünü siyasi bir simge olarak gören yönetici, sözde yönetmeliğe şunları yazdı: `Kendisi, eşi ve çocukları takke, şalvar, takunya, kötü terlikle dolaşmaz. Eşi ve kızları, siyasal simge haline gelen türban ve benzerlerini kullanamaz. Dini inanç ve ibadetini herkesin gözü önünde yapamaz, işlerine mazeret olarak gösteremez.` Eskiizmir Caddesi`nde bulunan apartmanın (Öz-Ter) yöneticisi Figen Tüzün, bu şartlar altında aldığı kapıcı Naki Seriner`in işine, bir yılı bile doldurmadan son verdi. Gerekçe olarak 4857 Sayılı İş Kanunu`nun 25. maddesini birkaç defa ihlal etmesini gösterdi. 32 daireli apartman sakinleri de kapıcının, yöneticiye itaatsizlik ettiğinden işine son verildiğini söylüyor. Seriner ise bunu, işe girerken imzaladığı yönetmeliğin 17. maddesine dayandırıyor: `Üç ay önce eşimin ağabeyi ve eşi bizi ziyarete gelmişti. Yönetici, yengemizin başörtüsünü problem yaptı, çıkarmasını istedi. O zaman tartışma yaşamıştık. İşten kovulmamızın başlangıcı bu olaydır.`
http://www.tumgazeteler.com/?a=5173444

8 Haziran 2009
Başörtülü Türk'ün Büyük Başarısı
Türkiye'de olsa üniversiteye bile alınmayacaktı ama Belçika tarihinde ilk kez başörtülü bir aday milletvekili oldu. Türk kızı Mahinur Özdemir, Brüksel Bölge Parlamentosu'na girme başarısı gösterdi. Frankafon Hıristiyan Demokratlar (cdH) Partisi'nden 21. sıradan aday olan ve 2 bin 851 tercihli oyla seçilen Mahinur Özdemir, seçim kampanyası sırasında başörtüsünden dolayı aşırı sağ kesimin hedefi haline getirildi. Bir kısım medyada aleyhte yayınlara muhatap olan Özdemir, seçim afişinde başörtülü fotoğrafının üzerinde 'photoshop'la oynanmasından dolayı bir ara parti içi huzursuzluk da yaşadı.
http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=404739

10 Haziran 2009
Askeri lojmanda bulunan taziye evine sakallı ve başörtülüler alınmadı…
Komutanlığı bünyesindeki İnşaat Emlak Şubesi’nde sivil memur olarak çalışan ve vefat eden Orhan Çiftçi’nin taziyeye gelen yakınları, askeri lojmandaki taziye evine sakallı ve başörtülü oldukları için giremediler. Erzurum Lisesi’nin yanı başındaki Orduevi Lojmanları’nda ikamet eden 25 yıllık memur Orhan Çiftçi, geçtiğimiz Cuma günü kalp krizi geçirerek vefat etti. Çiftçi’nin cenazesi morga konurken evine taziye ziyaretleri başladı. Orhan Çiftçi’nin evinin askeri lojmanda olması taziye ziyaretlerine gelenler için tam anlamıyla bir zulme dönüştü. Nizamiyedeki askerler, vefat eden Çiftçi’nin sakallı akrabalarına “sakalını kes gel” derken, başörtülü yakınlarına da “tavşan kulağı yap öyle gir” diye dayatmada bulundu. İtirazlar sonuç vermeyip bazı akrabalar taziye evine giremeyince bu defa çözüm taziye evinin yerinin değiştirilmesinde bulundu. Sanayideki Edip Somunoğlu Mahallesi’nde bulunan enişte Halis Çağlaroğlu’nun evi taziye evi olarak açıldı. Bunun üzerine Orhan Çiftçi’nin akrabaları taziyelerini ancak bu evde yerine getirebildiler.
Vakit Gazetesi

9 Haziran 2009
Başörtülü ama İngiltere'de “Yılın Öğrencisi”
Türkiye’de dini inançları gereği başörtüsü takan öğrenciler okullara alınmazken, İngiltere’de başörtülü Müslüman bir yüksek lisans öğrencisi “Yılın Öğrencisi” seçildi. Leciester Üniversitesi’nde ekonomi-işletme yüksek lisansı (MBA) yapan üç çocuk annesi Munira Panjvani isimli başörtülü Müslüman öğrenci üniversite tarafından MBA dalında “2009 Yılı Öğrencisi” seçildi. Dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerin Leicester’daki hayata alışmaları konusundaki yardımları dolayısıyla 2009’un “Yılın Öğrencisi” seçilen Panjvani, aynı zamanda ailesinin İngiltere’ye gelmeden önce yaşadığı Malavi’deki yetim çocuklar için de bir yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışıyor.
http://www.habervak tim.com/haber/ 75190/o_yilin_ ogrencisi_ ama.html

14 Haziran 2009
Başörtüsünü boyuna taktı tutuklandı
Malatya'da bir bayan, Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girerken başörtüsünü çıkartarak boynuna taktığı gerekçesiyle hakkında tutanak tutan görevlileri polise şikâyet etti. Malatya'da ÖSS'ye Hacı Hasan Kavuk Çıraklık Eğitim Merkezi'nde giren H.Ç. (31) adlı bayan, başörtüsünü çıkartarak boynuna taktığı gerekçesiyle hakkında tutanak tutan görevlileri polise şikâyet etti. H.Ç., sınav salonuna başörtüsünü çıkartıp boynuna sarmak suretiyle girdiğini ve sınava bu şekilde devam ettiğini, sınav salon görevlilerinin kendisini birkaç sefer başörtüsünü boynundan alıp çantasına koyması hususunda ikaz ettiklerini; ancak kendisinin sınava bu şekilde devam ettiğini belirtti. H.Ç., sınav bittikten sonra sınav görevlilerinin kendisine sınavda başının örtülü olarak sınava devam ettiğiyle ilgili tutanak tuttuklarını ve sınavının iptal edileceğini söylediklerini belirterek, tutanak tutan sınav salon görevlilerinden şikâyetçi oldu. Şikâyet üzerine polis soruşturma başlattı
Vakit Gazetesi

15 Haziran 2009
Değişmeyen eziyet!
Başörtülü kız çocuklarına karşı ÖSS'de sürdürülen yasak ve baskı, AK Parti'nin 7 yıllık iktidarında da değiştirilemedi. Dün gerçekleştirilen ÖSS de, yine başörtülü öğrenciler için zulme dönüştü. Sınav merkezleri önünde başörtüsü yasağının doğurduğu nahoş görüntüler yaşandı. Bazı kız öğrenciler utana sıkıla perukla sınava gelirken, bazıları ise sınav merkezleri önünde kurulan odalarda güvenlikçiler nezaretinde başını açmak zorunda kaldı.
http://www.habervak tim.com/haber/ 75893/değişmeyen _eziyet.html

18 Haziran 2009
Üniversitede yemin töreninde türban ayarı
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi’nin 2008-2009 Akademik Yılı mezunlarının Hipokrat yemini törenine katılan öğrencilerin türbanlı yakınları, güvenlik görevlilerinin uyarısı üzerine türbanlarını çene altından bağladı. Tören için üniversiteye gelen öğrencilerin türbanlı yakınları, salon girişinde güvenlik görevlileri tarafından türbanlarını çene altından bağlamaları konusunda uyarıldı. Görevlilerin uyarısı üzerine bazı veliler bulundukları yerde, bazıları da binanın yan tarafına geçip türbanlarını çene altından bağlayarak salona girdi. Görevliler, törenin başlayacağı sırada salona girerek son kez türban kontrolü yaptı. Türbanlarını çene altından bağlamadığı fark edilen 2 kişi daha uyarıldı. Türbanlı veliler, salonda türbanlarını çene altından bağlayarak töreni izledi.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11895231.asp

24 Haziran 2009
Avrupa Birliği'nin Başkentinde, Türbanıyla Yemin Etti
Başörtülü milletvekili Mahinur Özdemir, dün Belçika'da Brüksel parlamentosunda yemin etti. Yemin öncesi ve sonrası bir tatsızlık yaşanmazken, Özdemir, basının da ilgi odağı haline geldi www.nethaber.com
http://www.haber.gen.tr/avrupa-birliginin-baskentinde-turbaniyla-yemin-etti/63184

25 Haziran 2009
TMMOB'den Başörtüsüne Yasakçı Tavır
Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi başörtülü üyelerinden başı açık fotoğraf isteyerek bir skandala imza attı. Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nin başörtülü üyelerinden başı açık fotoğraf istemesini ve başı açık fotoğraf vermeyen üyelerine belge düzenlememesi kararı gündeme bomba gibi düştü.
http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=81363

06 Temmuz 2009
Mısırlı Merve'nin Almanya'da yargıç ve polisin gözleri önünde mahkemede öldürülmesinin ardında başörtüsü düşmanlığı çıktı.
Geçtiğimiz Ağustos ayında, iki yaşındaki oğlu Mustafa ile bir çocuk bahçesine giden 32 yaşındaki Mısırlı Merve Şirbini'ye, 29 yaşındaki Rus asıllı ırkçı bir Alman genç sataşır ve hakaret eder. Alman ırkçı, Merve'ye Müslüman ve başörtülü olduğu için dil uzatırken, 'terörist' diye seslenir ve başörtüsünden tutup çeker. Hakkını kanuni yollarla aramak isteyen Merve, mahkemeye başvurur. Rus asıllı Alman, 2800 Euro para cezasına çarptırılır. Cezaya bozulan sanık, temyiz mahkemesine başvurur. Geçen hafta görülen duruşma esnasında, mahkeme salonunda polislerin, yargıcın herkesin bulunduğu ortamda, içeri nasıl sokulduğu bilinmeyen bir bıçakla, Merve Şirbini'ye saldıran ırkçı Alman, genç kadını üç yaşındaki oğlunun gözleri önünde 18 yerinden bıçaklayarak öldürür.
http://dunyabulteni .net/news_ detail.php? id=82382

11 Temmuz 2009
Belçika'dan okulda başörtüsüne onay
Brüksel'de devlete ait bir Flaman ilköğretim okulunun başörtülü İslam dersi öğretmenini işten atma girişimi Danıştay'dan döndü Belçika Danıştay'ı, okul yönetiminin uyarısına rağmen okul içinde başörtüsünü çıkarmayı reddeden öğretmenin kıyafetinin "işini olumsuz etkilediğine yönelik kanıt bulunmadığına" hükmetti. Danıştay kararında, "Başörtüsünün devlet okullarındaki tarafsızlığa ters düştüğü yönünde yasal düzenleme bulunmadığına" da işaret edildi.
http://www.zaman. com.tr/haber. do?haberno= 868263&title=belcikadan- okulda-basortusu ne-onay

13 Temmuz 2009
Duvarlara yazdı, kazandı … 21 öğrenciye başörtüsü engeli
Öğrenci Seçme Sınavında sınavı geçersiz sayılan 196 adaydan 52’sinin kopya çektiği, 21’inin kıyafet kurallarına uymadığı (başörtülü oldukları), 11’inin yerine başkasını soktuğu, 26’sının sınava giriş ve kimlik belgesinin olmadığı, 61’inin kural dışı davrandığı, dördünün cevap kâğıdı bulunamadığı belirtildi.
http://taraf.com.tr/haber/37575.htm

25 Temmuz 2009
Avustralya’da Müslüman bir kadın türbanlı olduğu için halk otobüsüne alınmadı.
İki çocuk annesi olan Khadijah Ouararhni-Grech Avustralya'da otobüse binmek için hamle yaptığı sırada şoför tarafından durduruldu. Şoför, kadına bu şekilde otobüse binemeyeceğini, kanunların buna izin vermediğini söyledi. Kadın ise otobüsteki diğer kadınlardan hiçbir farkının olmadığını anlatmaya çalışırken şoför, “Bana yüzünü göstermeden bu otobüse binemezsin” dedi. Otobüs firması Hillsbus'un şoförü hakkında soruşturma başlatıldı. Yaklaşık 22 milyon Hristiyan nüfusun bulunduğu Avustralya'da nüfusun yüzde 1.7'sini Müslümanlar oluşturuyor.
http://www.ensonhaber.com/dunya/218166/basi-kapali-diye-otobuse-alinmadi.html

7 Ağustos 2009
Vali Suçu Mhp'li Başkana Attı
MHP'li Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın meclis toplantısına 'başörtüsü ile girip giremeyeceği' konusunda görüş sorması ve Vali Ali Haydar Öner'in cevabı üzerine AK Partili Hatice Çakır, başörtüsü üzerine peruk takmak zorunda kalmıştı. Konu kamuoyuna taşınınca Vali Öner'den açıklama geldi. Öner, belediye başkanının bu konuyu valiliğe sormasının doğru olmadığını söyledi. "İçişleri Bakanlığı'na sorulabilirdi." diyen Vali Öner, belediye meclisi toplantısına perukla girmek zorunda kalan meclis üyesi Hatice Çakır'la ilgili olarak mevcut yasa ve kuralların uygulandığını öne sürdü. Öner, "Hiçbir kural getirmeden, ekleme çıkarma yapmadan Türkiye'de diğer yerlerdeki genel kuralların geçerli olduğu şekilde değerlendirmede bulunduk." açıklamasını yaptı. Belediye meclisi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kıyaslaması yapan Vali Ali Haydar Öner, "TBMM'ye bir başörtülü hanım giriyorsa, Isparta'daki meclis üyemiz de girsin. İl genel meclisine bir başörtülü bayan giriyorsa, o da girsin. Biz konuda taraf değiliz. Bundan polemik yapmak, gerginliğe neden olmak, stres oluşturmak, ilişkileri olumsuz etkilemek kimseye bir fayda sağlamaz." değerlendirmesinde bulundu.
http://www.cafesiyaset.com/haber/20090807/Vali-sucu-MHPli-baskana-atti.php

20 Ağustos 2009
KTÜ’de Öğretim Üyesi Eşlerine Kılık Kıyafet Baskısı Yapılıyor
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Çevik’in esi Sunay Çevik, başörtülü olduğu gerekçesiyle lojmanlarda sürekli kendilerine güçlük çıkarıldığını, markete ekmek almaya gitmelerinin bile sorun olarak karşılarına getirildiğini söyledi. Esinin görevi nedeniyle 10 yıldır KTÜ yerleşkesindeki lojmanlarda ikamet ettiklerini belirten Çevik, yasadığı son olayın bardağı taşırdığını savundu. Yaklaşık 1,5 yıl önce KTÜ Sahil Sosyal Tesisleri'nde akıl almaz bir olay yasadıklarına değinen Çevik, eşi ve bir arkadaşları ile yemeğe gittikleri sosyal tesislerde garsonların başörtülü olarak içeri giremeyeceği uyarısında bulunduklarını hatırlattı. Çevik, esinin üniversitede görevli olduğunu belirtmesi üzerine garsonun "O zaman sizi saksının arkasına alayım" dediğini iddia etti. Çevik, 1,5 ay önce de kendisine misafir olarak gelen yeğenlerinin başörtülü oldukları gerekçesiyle üniversitenin giriş kapısından içeri alınmadığını, kendisinin gidip arabayla yeğenlerini kapıdan aldığına dikkat çekti.
http://www.milligaz ete.com.tr/ haber/olmaz- boyle-rezalet- 136123.htm

27 Ağustos 2009
Türbanını Çıkar Diyen Yargıca Dava Açtı
ABD'nin Michigan eyaletinde, Irak asıllı Raneen Albaghdady, duruşma salonunda başörtüsünü çıkarmasını isteyen yargıca, anayasal hakkını ihlal ettiği için dava açtı. Callahan ve Wayne ilçesi aleyhine açılan davaya müdahil olan İslami bir kuruluşta basın toplantısı düzenleyen 32 yaşındaki Raneen Albaghdady, 16 Haziranda görülen duruşmada Wayne ilçesi yargıcı William Callahan'ın türbanını çıkarmasını istemesi üzerine ''aşağılandığını hissettiğini'' belirtti. Callahan'dan korktuğunu ve türbanını çıkarmazsa tutuklanacağı endişesi yaşadığını ifade eden Albaghdady, ''bu ülke özgürlükler ülkesi ve türban nedeniyle bize böyle davranılmaması gerekiyor. Mahkemede hâkime 'hayır' diyemeyeceğiniz bir ülkeden geliyorum'' dedi. Raneen Albaghdady, isminin değiştirilmesi için görülen davada yargıcın talebi üzerine türbanını çıkardığını belirtti. Yargıç Callahan adına mahkemeden yapılan açıklamada ise ''Yargıç Callahan'ın ve mahkemenin dini usullere ve bütün dini tercihlere saygısı vardır. Yargıç, asla Müslüman bir kadının başını örtme hakkına engel olmamıştır'' ifadelerine yer verildi. … Peçenin söz konusu olduğu başka bir durumda ise Michigan Yüksek Mahkemesi, 17 Hazirandaki kararında, tanıkların dış görünüşü ile ilgili hakimlere geniş yetki tanıyan düzenlemeyi onadı. Söz konusu yasa, Müslüman bir kadının şahitlik yaptığı bir davada türbanını ve peçesini çıkarmaması üzerine yürürlüğe konuldu. Yasanın, Albaghdady'nin, Yargıç Callahan'ın önüne çıkmasından bir gün sonra düzenlendiğine işaret ediliyor.
http://www.haber7.com/haber/20090827/Turbanini-cikar-diyen-yargica-dava-acti.php

01 Eylül 2009                    
Üniversitede başörtüsü utancı
Haziran ayında yapılan 2009 Öğrenci Seçme Sınavı sonucunda üniversitelere girmeye hak kazanan öğrenciler, dün kayıt işlemlerine başladı. Devlet Üniversiteleri’nde tercih ettikleri branşlara kayıt yaptıran başörtülü öğrenciler, kayıt sırasında üniversite binası dışında yapılan paravanda başörtülerini çıkartmak zorunda kaldı Adana Çukurova Üniversitesi başörtülü öğrencilerin girişini önlemek için binaya yaklaşık 20 metre uzaklıkta güvenlik şeridi oluşturuldu. Burada bekleyen güvenlik elemanları öğrencilere başörtülerini çıkarması konusunda uyarıda bulundu. Öğrenciler ya güvenlik önünde ya da güvenliği geçtikten sonra rastgele başörtülerini çıkarmaya başladı. Bunun üzerine getirilen bir paravan, güvenlik noktasının yanına yerleştirildi. Gelen öğrenciler güvenlik görevlileri tarafından yapılan ikaz üzerine ‘bu işlemi’ paravanın arkasında yapmaya başladı. Paravana sığmayan öğrenciler ise başörtülerini dışarıda çıkarmak zorunda kaldı. Çukurova Üniversitesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nü kazanan Elif Eker, bu çağda bu tür bir dayatmanın çok mantıksız olduğunu ancak uygulamanın ısrarla devam ettiğini söyleyerek, “Biz kurala uymak zorundayız. Eğitim için başımızı açıp öyle kayıt yaptırıyoruz” dedi.,
http://www.taraf.com.tr/haber/39990.htm

2 Eylül 2009
Eğitim sezonunu başörtülü öğrenciyle yaptı
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, 1 Eylül’de başlayan yeni eğitim öğretim sezonunun açılışını, aralarında başörtülü bir öğrencinin de bulunduğu sınıfta yaptı. Medvedev, başörtülü ilkokul öğrencisi ile aynı karede poz verdi. Rusya’da orta öğrenim ve üniversitelere öğrencilerin başörtüleri ile gitmelerine izin verilirken, öğretmenler de başörtülü olarak ders verebiliyor. Başkent Moskova’nın Zamoskvoreçye bölgesindeki bulunan 518 nolu okulun açılış törenine katılan Medvedev, öğrencilere başarılar diledi.
Medvedev daha önce de bir camiyi ziyaret etmişti. 1917 yılından bu tarafa yasaklanan din eğitiminin, devlet eliyle verilmeye başlayacak olması da önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Orta öğretim ve üniversitelerde öğrencilerin başları örtülü olarak derslere girebildiği, öğretmenlere de benzer özgürlüğün tanındığı ülkede, helâl gıda ve diğer dinî alanlarda da yeni uygulamalar başlıyor.
http://yenisafak.com.tr/Dunya/?i=208632

7 Eylül 2009
Beykoz Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Neslihan Aydos’un meclis toplantısına türbanıyla katılması CHP’li üyelerin sert tepkilerine yol açtı. Yasalarla belirlenen kurallara uyulması gerektiğini ve türbanla toplantıya katılmanın yasak olduğunu vurgulayan CHP’li Meclis Üyeleri, Neslihan Aydos’un istifa etmesini istedi.
http://www.beykozpostasi.gen.tr/yazdir.php?haber_id=593

9 Eylül 2009
İsviçre’de Basketbol Federasyon korkunç başörtü yasağı uygulaması başlatarak Sura Al-Shawk adlı kızı basketboldan uzaklaştırdı. İsviçre’deki Neue Luzerner gazetesinin haberine göre 19 yaşındaki Irak asıllı Sura Al-Shawk adlı başörtülü basketbolcu İsviçre Basketbol Federasyonu’nun başörtüsü yasağı nedeniyle ülkede artık basket oynayamayacak. İsviçre’deki Neue Luzerner gazetesinin haberine göre, Federasyon Sura Al-Shawk’ın oynadığı STV Luzern takımının Sura’nın başörtülü oynamasına izin verirse hükmen yenik sayılacağını hükmetti. Neue Luzerner gazetesine konuşan Sura, başörtüsü yasağına anlam veremediğini söyleyerek, İsviçre gibi medeni iddiasında olan bir ülkede bu uygulamanın anlamsız olduğunu belirtti. Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun kurallarına uyduklarını iddia eden İsviçre Basketbol Federasyonu, ülkedeki başörtüsü yasağı tartışmalarının fitilini de ateşlemiş oldu.
(Dünya Bülteni) http://platformhaber.net/?p=3343

9 Eylül 2009
Belçika'da Danıştay Savcısı: Başörtüsü Yasağı 'Yasa Dışı'
Anvers kentinde ilköğretim 6'ncı sınıfta başörtüsüyle okumasına izin verilmeyen bir öğrencinin velisince Danıştay gündemine getirilen davada savcı, bu konuda okul yönetimlerinin yetkili olmadığı gerekçesiyle "başörtüsü yasağının yasa dışı olduğu" yönünde görüş bildirdi. Davayla ilgili kararını cuma günü verecek olan Danıştay, savcının görüşüne uyarsa başörtüsü konusunda karar yetkisi Flaman bölge hükümetine geçecek. Belçika nüfusunun yüzde 60'a yakınının yaşadığı Flaman bölgesinde okulların üçte biri başörtüsünü yasaklarken bir o kadarı serbest bırakıyor. Kalan okullarda başörtülü öğrenci bulunmadığından bu konuda alınmış bir karar yok. Bu arada Anvers'teki bazı okullarda uygulanan başörtüsü yasağına karşı protesto gösterileri düzenlenmeye başlarken, bazı okullarda velilerle yönetim arasında gerginlik yaşanıyor. Birçok başörtülü öğrencinin de bu okullardan ayrıldığı bildiriliyor. Flaman Yeşiller partisinden federal milletvekili Meryem Almacı ve Flaman Hristiyan Demokratlardan Anvers Belediye Meclis Üyesi Ergün Top bölge hükümetine inisiyatif alarak başörtüsü yasağını tüm okullarda kaldırması çağrısında bulunsa da Flaman Eğitim Bakanı Pascal Smet, Avrupa Birliği müktesebatına göre yetkinin okullarda kalması gerektiğini savunarak bu konuda sessiz kalıyor. Belçika'da dini ve felsefi sembollerin kullanımına ilişkin hiçbir yasa veya genel kural bulunmuyor. Anayasa, her vatandaşa inanç özgürlüğü ve bunu ifade etme hakkı tanıyor. Ancak kamu sektöründe, okullarda ve özel sektörde bazı "istisnalar" uygulama konusu oluyor. İşverenler, yapılan işin özelliklerine ve bireysel tercihlerine göre, çalışanlara dini semboller taşımayı yasaklama hakkına sahip bulunuyor. Kamu sektöründe polis, asker, avukat, yargıç gibi üniformalı veya özel giysili çalışanlar ve halkla doğrudan temasta olanların dini sembollerle görev yapmaları uygun görülmüyor. Okullarda bu konuya ilişkin uygulamalar iç yönetmeliklerle belirleniyor ve yönetimlerin tavrına göre değişiyor. Parlamentolarda da dini ve felsefi sembollerin taşınmasına ilişkin genel bir kural bulunmuyor. Halkın seçtiği temsilcilerin tarafsız olmadıkları, inanç ve eğilimlerini açıkça gösterebilecekleri, Belçika'nın laiklik değil "tarafsızlık" ilkesini benimsediği belirtiliyor
 http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=890266

10 Eylül 2009
Fransa 367 Kadın Peşinde
Fransa’da, ülkedeki peçe kullanan müslüman kadınların sayısını tespit edilerek, peçe yasağı taslağı hazırlanıyor. Yaklaşık iki ay önce Fransa’da sağ ve soldan toplam 60 parlamenter, ülkede kadınların peçe giymesine karşı olduklarını ilan etmişti. Aralarından 32 parlamenterin oluşturduğu bir komisyon, halen peçe konusunda çalışma yapıyor. Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından da bu konuda bir açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanlığı; Ülkede 367 adet devamlı peçe takan kadının olduğunun tespit edildiği belirtti. Sarkozy’de bir konuşmasında ülkede peçelilerin kabul görmediği dile getirmişti. 32 kişilik komisyon, Fransız hükümetine peçe konusunda kanun çıkarılıp çıkarılmaması konusunda önümüzdeki günlerde rapor sunacak. Ülkede 2004 yılında çıkarılan bir kanunla okul ve resmi yerlerde başörtüsü ve haç gibi dini sembollerin takılmasını yasaklayan bir kanun çıkarılmıştı. Fransız Müslümanlar, ülkede çok az sayıda kadının peçe taktırdığını bu konuda bir kanun çıkarmaya gerek olmadığını belirtiyor.
 (Dünya Bülteni) http://platformhaber.net/?p=3341

29 Eylül 2009
Belçikalı aydınlardan, başörtüsü yasağına demokrasi manifestosu
Belçika'da aralarında eski başbakanların da bulunduğu 50'ye yakın entelektüel, yayımladıkları ortak bildiriyle, devlet okullarında uygulamaya konulan başörtüsü yasağına tepki gösterdi. Toplumun önde gelen siyasetçi, akademisyen, gazeteci ve sivil örgüt temsilcilerinin imza attığı bildiride, Müslümanların muhatap alınmasının kesin şart olduğuna vurgu yapıldı. Gent Üniversitesi'nden Patrick Loobuyck'nin kaleme aldığı 'Saygıya Davet' başlıklı manifestoda "Artan endişeler üzerine geçtiğimiz haftalardaki başörtüsü tartışmasını takip ettik. Gelinen noktada toplumun aldığı yaralardan dolayı üzgünüz." denildi. İslamiyet'in ülkenin ayrılmaz bir unsuru olduğunun kabul edilmesi çağrısında bulunuldu.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=897265

30 Eylül 2009
TSK'dan Başörtüsü Fetvası?
Laik devlet düzeninin yegane savunucusu olduğunu her fırsatta bildiren TSK'nın yayınlamış olduğu kitapçık şaşırttı. Genelkurmay tarafından yayınlanan bir kitapçıkta, “Başörtüsü” hakkında fetva veriliyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın, “Kamu Kurum ve Kuruluşları'ndaki Kıyafet Düzenlemesi” adlı kitapçıkta, başörtüsü hakkında dini fetva niteliğinde ifadelere yer veriliyor. Genelkurmay Başkanlığı tarafından askerlere dağıtılan ve üzerinde “Hizmete Özel” yazan kitapçıkta, başörtüsünün bir Kur'an hükmü ve ifadesi olmadığı söyleniyor. “Türk gelenek ve göreneklerinde türban, peçe ve çarşaf yoktur. Türban, belirli dini inanışın simgesi olarak, toplum yaşamımıza bilinçli olarak sokulmuştur.  Peçe ve çarşaf ise, İran ve Bizans kaynaklıdır” deniliyor. Kitapçıkta, Kur'an'ın örtünme ile ilgili ayetlerinin, doğruluğu ve gerçekliği tam olarak bilinmeyen hadislere dayanılarak açıklandığı, söz konusu hadislerin de Kur'an hükümleri gibi ortaya konulduğu öne sürülüyor.  Genelkurmay Başkanlığı'nın söz konusu kitapçığı, kendisi gibi resmi kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 29 yıl önce verdiği ve 'Başörtüsünün dinin emri olduğu'na yönelik kararını dikkate almadığını gösteriyor. Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve örgütün yöneticisi olduğu gerekçesiyle yargılanan Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon'da ele geçirilen 14 sayfalık kitapçıkta şu ifadeler yer alıyor: “Bu kitap, irticai unsurların baş örtüsü veya türbanı simge yaparak, demokratik ve laik Cumhuriyet aleyhine karşı başlattıkları gerici girişimlerin nedenlerini, Devletin kamu kurum ve kuruluşlarında uyguladığı kılık-kıyafet düzenlemelerinin hukuki gerekçelerini ve Anayasa ve kanunlar çerçevesinde konuya yaklaşımın nasıl olması gerektiğini açıklamak maksadıyla hazırlanmıştır.”
(…) “Türkiye'de başörtüsü veya türbanın kullanılması yasak değildir. Yasak, devletin temel düzeninin ve halka hizmette eşitliğin kısmen de olsa din kurallarına dayandırılmayacağı esasından hareketle, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmaktadır. Devletin; sokakta, evinde, tarlasında ve kendi işyerinde başörtüsü ve türban kullanan kadınlarımızın kılık-kıyafetine karışması ve bunlara karşı herhangi bir yasak uygulanması söz konusu değildir.”
(…) “Türban, bir Kur'an hükmü ve ifadesi değildir. Bugün analarımız, ninelerimiz ve kadınlarımız başörtüsünü dini bir gerekçeden ziyade, bir giyim ve yaşam tarzı olarak kullanmakta ve takmaktadır.”
(…) “Türk gelenek ve göreneklerinde türban, peçe ve çarşaf yoktur. Türban, belirli dini inanışın simgesi olarak, toplum yaşamımıza bilinçli olarak sokulmuştur. Peçe ve çarşaf ise, İran ve Bizans kaynaklıdır”
“(…) Devletin kamu kurum ve kuruluşlarında uyguladığı kıyafet düzenlemesinin bir amacı da, belirli bir dini düşünce ve inanışa göre; kılık-kıyafet, düşüncesi ve ibadeti aynı olan tek tip insan yetişmesine mani olmaktır.”
“(…) Kur'an'ın örtünme ile ilgili ayetleri, doğruluğu ve gerçekliği tam olarak bilinmeyen hadislere dayanılarak açıklanmakta, bu hadisler de Kur'an hükümleri gibi ortaya konulmaktadır.” “Anayasa'ya ve bu yargı kararlarına rağmen, bugün gelinen noktada; 'Başörtüsü ve türban', din adına, demokratik ve laik Cumhuriyetimize karşı başlatılan karanlık amaçlı bir mücadelenin 'simgesi' haline getirilmiştir. 'Başörtüsünü bir yaşam ve giyim tarzı olarak benimseyen' insanlarımız, bu karanlık amaçlı mücadelenin esas oyuncuları tarafından, kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya çalışılmaktadır...”
http://www.stratejikboyut.com/haber/tsk-laiklige-aykiri-mi-davrandi--24420.html

30 Eylül 2009
Okulda namaza izin
Müslüman öğrenciler Alman okullarında namaz kılabilir mi? Berlin İdare Mahkemesi bugün, bu soruya kısmen "evet" dedi. Ancak dava konusu okul yönetimi karara tepkili... Berlin’in Wedding semtindeki Diesterweg Lisesi'nde okuyan Yunus M. adlı Müslüman öğrencinin okulda namaz kılabilmek için açtığı davayı inceleyen mahkeme, 16 yaşındaki gencin bu isteğini kabul etti. Böylelikle, Berlin İdare Mahkemesi, 2008 yılında verdiği geçici kararı da onaylamış oldu. Okul yönetimi ise bu karara tepki gösterdi. Berlin İdare Mahkemesi'nin kararını, Basın Sözcüsü Stephan Groscurth şu sözlerle açıkladı: “Berlin İdare Mahkemesi bugün hükmünü vererek, Berlin’deki bir liseye giden Müslüman öğrencinin okulda öğle namazı kılmasına izin verdi. Mahkeme, kararında bu dinî ibadetin beş dakikalık teneffüs sırasında yapılması gerektiğini belirtti ve Anayasa’nın 4'üncü maddesine dayandırdığı kararına gerekçe olarak öğrencinin din özgürlüğünü gösterdi.” Brlin İdare Mahkemesi kararında din özgürlüğünün "inanmanın yanı sıra inancını açıkça göstermeyi" de kapsadığını ifade etti. Ayrıca Mahkeme, Berlin Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesi’ne temyiz davası açılabileceğini belirtti
http://www.timeturk.com/Okulda-namaza-izin-_93175-haberi.html

1 Ekim 2009
Avusturya'da genç kızın başörtüsünü yakmaya çalıştılar
Avusturya'nın Graz Eyaleti'nde bir Müslüman kız öğrencinin başörtüsünün, sınıf arkadaşları tarafından yakılmaya çalışıldığı bildirildi. Olay, Graz Eyaleti'nde Katolik Yardımlaşma ve Dayanışma Örgütü Caritas'a ait bir ekonomi meslek lisesinin düzenlediği gezi esnasında yaşandı. Avusturya medyasında yer alan habere göre iki Avusturyalı kız, 15 yaşındaki Müslüman sınıf arkadaşlarını önce sıkıştırdı ve daha sonra da başörtüsünü ateşe verdi. Ancak tutuşan başörtüsü fazla alev almadan söndürüldü. Olaya ilişkin bir açıklama yapan okul idaresi, eylemin dinî sebeplerden değil, kızlar arasındaki 'özel anlaşmazlık'lardan kaynaklandığını kaydetti. Yönetim, şikayet üzerine iki kız öğrenciye yazılı ihtarname gönderdi ve benzeri bir durumun tekrarı halinde okuldan uzaklaştırılacakları uyarısında bulundu. Konuyla ilgili olarak bir bildiri yayınlayan Avusturya İslam Cemaati Basın Sözcüsü Carla Amina Baghajati, "Öğrenciler diğer bir öğrencinin başörtüsünü yakıyorlarsa, bütün kırmızı çizgiler ihlal edilmiş demektir. Müslümanlara ve yabancılara karşı eylemlerin arttığı bir toplumda maalesef eylemler fiziki saldırılara dönüşüyor." değerlendirmesini yaptı.
http://zaman. com.tr/haber. do?haberno= 898109&title=avusturyada- genc-kizin- basortusunu- yakmaya-calistil ar

5 Ekim 2009
CHP'li belediye nikah dairesini de kamusal alana soktu : Boneli geline nikah yok
Kadınların başörtüsünün altına taktığı boneyi devrim kanunlarına aykırı olarak bulan Cumhuriyet Halk Parti'li (CHP) başkan, beldede boneli kızların fotoğraflarını uygun bulmayarak nikâh kıydırmıyor. Denizli'nin Çivril ilçesine bağlı Gürpınar Belediyesi evlendirme memurluğu, başörtüsünün altına takılan boneli fotoğraflı evlenme müracaatlarını, 'yönetmeliğe uygun değil' diye kabul etmiyor.  Edinilen bilgiye göre, Avustralya'da yaşayan ve evlenmek üzere ailesiyle birlikte memleketi Denizli'ye giden gurbetçi Ramazan Acar ve nişanlısı Cennet Güngör, 24 Eylül'de nikâh randevusu almak için gerekli evraklar ve istenen fotoğrafla Gürpınar Belediyesine başvurdu. Evrakları teslim alan Mehmet Eryılmaz isimli nikâh memuru, Ramazan Acar'ın nişanlısının getirdiği yüzü ve alnı görünen başörtülü ve boneli vesikalık fotoğrafları, nikâh için uygun olmadığı gerekçesiyle geri çevirdi. Bu sırada damat Ramazan Acar'ın babası Özkan Acar'ın devreye girerek yasakçı tavra müdahale etmesi üzerine Çivril İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne başvuruldu. Çivril'den gösterilen fotoğrafla nikâh kıyılabileceği bildirilmesine rağmen Gürpınar evlendirme memurluğu bunu yeterli bulmayarak yine nikâh kıymadı. Belediye ayrıca, fotoğrafların evlendirme yönetmeliğinin 20. maddesinin 5. fıkrasına uygun olmadığına dair bir de cevap yazarak Acar ailesine verdi. Bunun üzerine çift, Gürpınar'a komşu olan Uşak'ın Sivaslı ilçesine bağlı Ağaçbeyli Belediyesi'ne giderek nikâhlarını kıydırdı.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=899882&title=chpli-belediye-nikah-dairesini-de-kamusal-alana-soktu-boneli-geline-nikah-yok

8 Ekim 2009
Hıristiyan Öğretmenler, başörtüsü yasağına karşı mahkemeye gitti
Belçika'nın Flaman bölgesindeki tartışmalı başörtüsü yasağı kararına Hıristiyan Öğretmenler Sendikası da karşı çıkarak danıştaya başvurdu. Okulların açılmasıyla başlayan başörtüsü tartışmasının ardından Flaman Toplumu Eğitim Konseyi, ülkenin Flaman kesimindeki tüm resmi eğitim kurumlarında başörtüsünü yasaklama kararı aldı. Kentin Katolik ve bağımsız eğitim kurumlarının temsilcilerinden oluşan konsey, yasağın 1 Eylül 2010'de yürürlüğe gireceğini açıkladı. Hıristiyan Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Jos Van Der Hoeven ise kararın hukuki dayanağı olmadığını belirterek, bu yasağın öğretmenler açısından kabul edilemez olduğunu vurguladı. Yasağa karşı olduklarını ifade eden sendika yöneticisi, De Morgen gazetesinde dün yayımlanan açıklamasında, "Hiçbir öğretmen başörtüsü takan öğrencilerin bunu baskı altında kaldıkları için yaptıklarını düşünmüyor. Bize göre başörtüsü, dini inancın gereği. Bu nedenle danıştaya gittik. Bizce başörtüsü yasağı inanç özgürlüğüyle çelişiyor." dedi. Belçika'da nüfusun yüzde 60'a yakınının yaşadığı Flaman bölgesindeki başörtüsü yasağı daha önce de bazı kadın hakları örgütlerince ve başörtülü öğrencilerle danıştaya götürülmüştü. 50'ye yakın Belçikalı entelektüel de başörtüsü yasağına karşı bir bildiri yayınlamıştı.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=900699&title=hiristiyan-ogretmenler-basortusu-yasagina-karsi-mahkemeye-gitti

9 Ekim 2009
Mersin Üniversitesi, başörtüsü yasağını okul sınırlarının dışında da uygulamaya başladı. Üniversitenin, Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlediği uluslararası sempozyumda ödül alan öğrencinin başörtülü olarak salonda oturmasına müsaade edilmedi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=901157#

12 Ekim 2009
Ninesi yaşındaki hastayı 'başörtülü' diye muayene etmedi
Eskişehir'de yaşlı bir kadın, başörtülü olduğu için aile hekimi tarafından muayene edilmedi. İddialara göre Fatma Arduç (69), mide sancıları içinde gittiği sağlık ocağında tedavi edilmek yerine, Dr. Gülsen Y.'nin "Siz niye kapalısınız?" sözlerine maruz kaldı. "Normal kıyafetimiz”. diyerek karşılık veren yaşlı kadından doktor, nüfus kâğıdı istedi. Rahatsızlığına rağmen evine giden Fatme nine, kimliğiyle sağlık ocağına döndü. Nüfus cüzdanındaki başörtülü fotoğrafı gören doktor, bu kez kimlik ve sağlık karnesindeki resimlerin benzememesini gerekçe göstererek hasta kadının muayenesini yapmadı. İl Sağlık Müdürlüğü, soruşturma başlattı. Fatma Arduç, şiddetli mide ağrısı üzerine eşi Hamit Arduç ve yeğeni Sara Arduç'un yardımıyla Alanönü Aile Sağlık Merkezi'ne gitti. Sırası gelince muayene için Dr. Gülsen Y.'nin odasına girdi. İddiaya göre, doktor, daha karnesine bakmadan başı kapalı olan Arduç'a, "Siz niye kapalısınız?" diye sordu. İnancı gereği böyle giyindiği cevabını veren Arduç, "Muayene için yüzümü açmam gerekiyorsa açayım." dedi. Bunun üzerine Dr. Y., yaşlı kadına bu şekilde bakamayacağını ve gidip nüfus kağıdını getirmesini istedi. Ağrılar içindeki hasta, doktorun isteği üzerine evine giderek nüfus cüzdanını getirdi. Dr. Gülsen Y., bu kez sağlık karnesi ile nüfus cüzdanındaki resimlerin birbirine benzemediğini söyleyerek, "Ben sizi şu an muayene edemem. Gidin, nüfus kağıdınız ile sağlık karnenizdeki fotoğrafları değiştirin, öyle gelin." dedi. Olay üzerine Arduç, 2 kilometre uzaklıktaki devlet hastanesine giderek hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadan muayenesini oldu.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=900669&title=ninesi-yasindaki-hastayi-basortulu-diye-muayene-etmedi

14 Ekim 2009
MEB tarafından düzenlenen gezide Demet Özdemir adlı kız öğrenci başörtülü olduğu gerekçesiyle otobüsten indirildi
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Kurtuluş Savaşının geçtiği coğrafi mekanlarını tanıtmak amacıyla düzenlenen gezide, Giresun İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisi Demet Özdemir, başörtülü olduğu gerekçesiyle otobüsten indirilerek geziye götürülmedi.
Giresun'da her okuldan 3 öğrencinin katıldığı geziye katılan Giresun İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisi Demet Özdemir, başörtüsü sebebiyle geziye götürülmeyerek kafilede görevli bayan öğretmen Şehit İsa Yüksel İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Hatice Kumaş tarafından otobüsten indirildi. Demet Özdemir'in iddiasına göre geziye götürülmemesinin gerekçesi ise son derece şaşırtıcı: "Otobüs kamusal alandır, ya başını açarsın, ya otobüsten inersin..."
http://www.haber10.com/haber/182958

17 Ekim 2009
Başörtülü diye zorla dışarı atıldı!
İnternet üzerinden online olarak Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve bir internet sitesi işbirliğinde gerçekleştirilecek Bilgi Teknolojileri Sertifika Programı'na başvuran Esma Evkaya, kursun yapılacağı Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ne başörtülü olduğu gerekçesiyle dışarı çıkarıldı.
http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=211452

21 Ekim 2009
Başörtülü İHL’li Çanakkaleye gidemedi                    
Çanakkale gezisine şen şakrak katılan Fethiye İHL öğrencisi Büşra Pirci, yolculuğun 15'inci dakikasında başörtülü olarak ziyaret ve konaklama yerlerine giremeyeceği belirtilerek, otobüsten indirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan ve Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği Cumhuriyet Eğitim Gezileri kapsamında Çanakkale’ye götürülen öğrencilerden biri başörtülü olduğu gerekçesiyle gezi otobüsünden indirildi.  Muğla Fethiye İmam Hatip Lisesi 3. Sınıf öğrencisi Cemile Büşra Pirci, gezi otobüsüne bindikten 15 dakika sonra geziye başörtülü olarak katılamayacağı gerekçesiyle otobüsten indirildi. Öğrenci Milli Eğitim Müdürlüğü’nün aracıyla indirildiği yerden alınarak okuluna gönderildi.
http://www.haber7.com/haber/20091021/Basortulu-IHLli-Canakkaleye-gidemedi. php

24 Ekim 2009
Kütahya’da başörtüsü eylemlerine polis engeli…
Türkiye'nin birçok kentinde yıllardır devam eden başörtüsü eylemlerine Kütahya'da da yapmaya karar veren Mazlumder Kütahya Şubesi'ne ilk eylemleri sonrası polis engeli geldi. 10 Ekim Cumartesi Kütahya Belediyesi önündeki alanda eylem yapan başörtüsü mağdurları 15 Ekim Perşembe günü polis ekipleri tarafından emniyete götürülerek uyarıldı.
http://www.risalehaber.com/news_detail.php?id=63427

25 Ekim 2009
Kenya okullarında başörtü yasağı
Kenya'da Katolik Kilisenin yönetimi altında bulunan okullarda kız çocuklarına başörtü giyme yasağı getirildi. Ülkedeki Müslümanlarsa karar karşısında ayağa kalktı. Yüzde onunu Müslümanların oluşturduğu Kenya'da Müslümanlara yapılan çeşitli baskıların yanısıra okullarda başörtü yasağının getirilmesi ülkedeki Müslüman alimlerin tepkisine yol açtı. Önde gelen alimler Müslümanları en kısa zamanda çocuklarının kayıtlarını bu okullardan almaya çağırdı. Kenya'daki okulların yaklaşık yüzde yetmişi Katolik kilisenin yönetimi altında.
http://www.timeturk.com/Kenya-okullarında-başörtü-yasağı_96691-haberi.html

28 Ekim 2009
Liseli Merve'yi ağlata ağlata otobüsten indirdiler
Muğla'da Çanakkale gezisine katılan imam hatip öğrencisi Cemile Büşra Pirci'nin başörtülü olduğu gerekçesiyle otobüsten indirilmesinden bir hafta sonra benzer bir skandal Mardin'de yaşandı. Ankara ve Çanakkale'ye düzenlenen seyahate katılan lise öğrencisi Merve Akgül (17), başörtülü olduğu için İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Eldem tarafından otobüsten indirildi
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=908595&title

29 Ekim 2009
Baş bayanlara suç duyurusu
Avrupa Türkiye Cumhuriyet Kadınları Derneği, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile diğer türbanlı bakan eşleri hakkında suç duyurusunda bulundu. CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman tarafından basına dağıtılan suç duyurusu dilekçesinde, Hayrünnisa Gül, Emine Erdoğan ve diğer türbanlı bakan eşlerinin Türkiye’yi temsilen gittikleri yurtdışı gezilerde, ‘kıyafet yasası’na uymadıkları belirtildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilen suç duyurusu dilekçesinde şöyle denildi: "Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen gittiğiniz yurtdışı gezilerde, kamu görevinde bulunduğunuz için ‘kıyafet yasasına’ uymak mecburiyetindesiniz. Fakat iktidara geldiğinizden bu yana, çağdaş Türk kadını görünümünden çok uzak, tam tersi bir tutum sergileyerek tüm İslam ülkelerinden bile geride olduğumuz imajını verdiniz. Sizin giyim tarzınıza saygı duymakla birlikte Türk kadınını temsil etmediğinizi bir kez daha vurgulayarak artık Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetinin laik, çağdaş Türk kadınları olarak cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyor ve suç duyurusunda bulunuyoruz
http://www.milliyet.com.tr/Siyaset/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1155636&Kategori=siyaset&b=Bas%20bayanlara%20suc%20duyurusu

29 Ekim 2009
MEB uyardı: Öğrenci gezilerinde başörtüsü yasağı yok
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 6 yıldır düzenlediği 'Cumhuriyet Eğitim Gezileri Projesi' kapsamında Çanakkale'ye giden öğrencilerden başörtülü olanların otobüsten indirilmesi olayları üzerine bakanlık, il milli eğitim müdürlükleri ve okulları uyardı. MEB Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül imzalı yazıda "öğrencilerin gezilerde kılık kıyafet yönetmeliğine uyma zorunluluğu bulunmadığı" vurgulandı.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=908999&title=meb-uyardi-ogrenci-gezilerinde-basortusu-yasagi-yok

31 Ekim 2009
Cumhuriyet''in 86'cı yıldönümü nedeniyle Şanlıurfa'da düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonu’nda 'türban' krizi yaşandı.
Dedeman Otel'de alkollü olarak düzenlenen geceye türbanlı eşiyle birlikte gelen Ticaret Odası Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, görevlilerin uyarısı üzerine bir süre kaldığı salondan ayrıldı Baloda türbanlı kadının olduğu görevlilere bildirilmesi üzerine bir görevli tarafından salon dışına çağrılan Ticaret Odası Başkanı Eyüp Ertekin’e uyarılması üzerine masada kalan eşinin yanına gelerek birlikte hızlı adımlarla salondan ayrıldı. Otel çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlamayan Ertekin’in makam aracıyla evine gitti.
http://www.sanliurfaolay.com/hoku.php?id=13082

31 Ekim 2009
Resepsiyonda 'Türban' Uyarısına İnceleme
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen resepsiyona katılan ve burada eşi türbanlı olduğu için uyarılarak dışarı çıkarılan.Ticaret Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin'in durumundan haberdar olmadığını belirterek, ilgililer hakkında gerekenin yapılacağını söyledi. Eşiyle birlikte resepsiyondan çıkarılan Ticaret Odası Başkanı Ertekin ise, Vali Okutan'ın hassasiyetine teşekkür edip, kendilerini dışarı çıkaran Valilik Özel Kalem Müdürü hakkında soruşturma açılmasını istedi.
http://www.dha.com.tr/n.php?n=cca7a427-2009_10_31

3 Kasım 2009
La Stampa: Euronews, Türk Muhabiri İşe Almadı: Başarılı Ama Başörtüsü Takıyor
Başörtüsü taktığı için bir iş imkânından vazgeçmek zorunda kaldı. Ancak, Türkiye'de değil, Fransa'dayız. Bu olay, sekiz dilde yayın yapan (kısa süre zarfında bu dillere Türkçe’nin de eklenmesi bekleniyor) ve merkezi Lyon'da bulunan, tanınan televizyon kanalı Euronews'ta oldu. Yıllardır medya dünyasında çalışan Aslıhan Eker de bu nedenle elemelere katılmış ve başarılı şekilde bu elemeleri aşmıştı: "Bütün sınavlarda birinci oldum. Aradan üç ay geçtikten sonra Euronews'tan iki yönetici beni aradı, gayet memnun olduklarını belirterek sınavlarda başarılı olduğumu ve benimle çalışmak istediklerini söyledi. Özgeçmişim de kusursuz bulunmuştu. Son derece mutluydum, o iş benim için gerçekten önemliydi." Ancak daha sonra mutluluğu hayal kırıklığına dönüştüren bir şeyler oldu. Aslıhan'ın başörtüsü sendikanın hoşuna gitmedi ve gazetecilerin işlerinin icrası sırasında dinî sembollerin teşhirinin kabul edilmediğinin yazılı olduğu bir Etik Yönetmeliği'ne imza atılmasını işe alınması için şart koştu. O noktada Aslıhan her şeyi anladı: "Beni bir kez daha aradılar ve işe alınmam için bu Etik Yönetmeliği'ni de imzalamam gerektiğini söylediler. Yönetmeliği okuyunca neyle bağlantılı olduğunu hemen anladım. Başörtüm nedeniyle beni istemediklerini bana açıkça söylemediler ama başörtümden vazgeçmediğim takdirde o işi unutabileceğimi anlamamı sağladılar." Aslıhan o imzayı atmadı: "Gerçekten üzüntü verici bir durum. Çalışma talebinde bulunan ilk başörtülü kadın gazeteci olduğum bile söylendi. O hâlde böyle bir sorun olduğunu elemelerin yapıldığı gün doğrudan söyleyebilirlerdi. Başörtüsü takmak benim şahsi tercihim ve bu tercihe saygı göstermenin neden mümkün olmadığını anlamış değilim. Ekrana çıkıp haber bültenini sunmayacaktım, sadece gazetecilik yapacaktım. Euronews'ta bunun neden mümkün olmadığını kendime soruyorum."
http://www.byegm.gov.tr/yayinicerikarsiv.aspx?Id=2&Tarih=20091104

5 Kasım 2009
Yasakçı öğretmenden başörtülü öğrencilere hakaret!
Eskişehir’de iki kız öğrenci, tasdikname aldıktan sonra öğretmenleri ile vedalaşmaya çalışırken tarih öğretmeninin hakaret ve fiili saldırısına maruz kaldı. Zeynep Aka (17 ) ve Şura Güldaş (17), dershaneyle ders takvimi uymadığı için eğitim gördükleri Hoca Ahmet Yesevi Lisesi’nden ayrılarak Yunus Emre Lisesi’ne nakil oldu. Hoca Ahmet Yesevi Lisesi’ne giderek tasdiknamesini alan öğrenciler, kendilerine emek veren öğretmenleriyle vedalaşmak için bir üst kattaki öğretmenler odasına çıktı. Aka ve Güldaş, öğretmenler odasına girerken tarih öğretmeni Sevda Gökşen ( 42 ) ile karşılaştı. İki öğrenciyi başörtülü görünce sinirlenen Gökşen, “Burası devlet kurumu, bu şekilde giremezsiniz.” diye bağırdı. Aka ve Güldaş, geçen yıllarda tarih derslerine giren öğretmenlerine, “Okulun öğrencisi değiliz. Şu anda siviliz ve siz öğretmenlerimizle vedalaşmaya geldik. İdareciler bizi bu şekilde gördü. Vedalaşıp hemen gideceğiz.” karşılığını verdi. Dilekçeye yansıyan bilgiye göre öğretmen Gökşen, iki başörtülü öğrenciyi arkadaşlarının gözleri önünde hakaretler yağdırıp, itekleyerek idareye götürdü. Okul idaresinin olayı yatıştırmak istemesi üzerine öğretmen Gökşen, hakaretlerine devam edip, genç kızları iterek okul dışına çıkardı.
http://platformhaber.net/?p=3860

24 Kasım 2009
Diyarbakır'da başörtüsü takan öğrenciye sürgün!
Okuduğu Diyarbakır merkez Hamravat İlk Öğretim Okulunda başörtü taktığı gerekçesiyle, önce ikna odalarına alındı. Başını açması için günlerce psikolojik baskılara maruz kaldı.. Olmadı, tutanak imzalatıldı. Son olarak da alıştığı okul arkadaşlarından koparılıp, oturduğu evin uzağında bulunan Vali Nafız Kaya İlk Öğretim Bölge Okuluna sürgün edildi.
http://www.mazlumder.org/haber_detay.asp?haberID=7573

24 Kasım 2009
DTP’li vekilden ecenur için soru önergesi
DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, 12 yaşındaki Ece Nur Özel’in başörtüsü taktığı gerekçesiyle sürgün edilmesi ile ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Diyarbakır merkez Hamravat İlk Öğretim Okulunda okuyan 12 yaşındaki Ece Nur Özel’in başörtüsü taktığı gerekçesiyle başka bir okula sürgün edildiği haberlerinin basında yer alındığının hatırlatıldığı önergede, Diyarbakır’daki bir çok STK’nın yapmış oldukları basın açıklamasında da olayı doğruladıkları ve Ece Nur’un şahsında gerçekleşen hak ihlallerini kamuoyunun gündemine taşıdıkları ifade edildi. Selahattin Demirtaş, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun “Anayasanın 98 ve İç Tüzüğün 96. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması” için aşağıdaki soruları sordu:1- Bakanlığınızın Ece Nur Özel’in zorla başka bir okula gönderilmesi ile ilgili bilgisi var mıdır? Bu konuda soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Ece Nur’un eski okuluna geri dönmesi için girişimde bulunacak mısınız?
2- Diyarbakır’da başörtüsünün özgür olduğu ve olmadığı okullar var mıdır? Yoksa Ece Nur neden başka bir okula gönderiliyor?
3- Başörtüsünün bir inanç özgürlüğü olduğu ve kişilerin kendi inançları doğrultusunda yaşama hakları olduğuna göre, Bakanlığınızın başörtüsü mağdurları konusunda almayı düşündüğü herhangi bir idari tedbir var mıdır?
4- Ece Nur Özel’in inancından ötürü ayrımcılığa maruz kalması karşısında küçük Ece’den ve ailesinden bir telefonla da olsa özür dilemeyi düşünüyor musunuz?
Islah-Haber
 http://platformhaber.net/?p=4038

9 Aralık 2009
Ümit Sayın’dan sonra Osman Yıldırım da konuştu.  “Hedef saptırmak için başörtüsünü kullandılar”
Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin dava ile birleştirilen birinci "Ergenekon" davasının tutuklu sanığı Osman Yıldırım, Cumhuriyet gazetesine bomba atılması olayında, Başörtüsünün figür olarak kullanılmasını, "Bunun Alparslan Arslan'ın çıkarttığı bir mesele. Alparslan tetikçiden öte bir şey değildir. Başörtüsü Alparslan'ın isteği doğrultusunda konuldu. Demek ki efendileri hedef saptırmak için öyle uygun görmüşler" şeklinde yorumladı.
http://www.milligazete.com.tr/haber/hedef-saptirmak-icin-basortusunu-kullandilar-145686.htm

27 Aralık 2009
Kestel’de başörtüsü krizi
İlçe Danışma Kurulu Toplantısı’na davet edilen TOKİ İlköğretim Okul Aile Birliği Başkanı Sevda Can, türbanlı olduğu gerekçesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından toplantı salonundan çıkartıldı. Kestel İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda eğitim kalitesinin artırılması ve 2010 yılında alınacak tedbirlerin görüşüldüğü 1.Yarıyıl İlçe Danışma Kurulu Toplantısı’na resmi yazı ile davet edilen Kestel Toki İlköğretim Okul Aile Birliği Başkanı Sevda Can, toplantıya başörtüsü ile katıldığı gerekçesiyle Kestel İlçe Milli Eğitim Müdürü Gültekin Özcan tarafından salondan çıkartıldı.
http://www.olay.com.tr/Sayfa.php?Git=Haber&id=28459