Tasarımı Kaydet  Kapat

2010 YILI TÜRKİYE VE DÜNYADA BAŞÖRTÜLÜ KADINLARA KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN UYGULAMALARA ÖRNEKLER

2010 YILI TÜRKİYE VE DÜNYADA BAŞÖRTÜLÜ KADINLARA KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN UYGULAMALARA ÖRNEKLER

2010
Doğan Satmış TGC yönetiminden istifa etti!

Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Doğan Satmış, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden istifa etti. Doğan Satmış, TGC'ye başvuru yapan başörtülü bir gazetecinin üyeliğinin kabul edilmemesi kararına karşı çıkarak kararı veto etmiş ve ardından yönetim tarafından TGC’nin düzenlediği bütün yarışmalardaki ve etkinliklerdeki görevlerinden alınmıştı. Doğan Satmış, “Gazeteciler, beni bu göreve, gazetecilik mesleğine katkım olur düşüncesiyle seçtiler. Ancak görüyorum ki, bu koşullarda ve Gazeteciler Cemiyeti’nin çoğunluğa sahip “hâkim yönetim”iyle, benim artık meslektaşlarıma ve mesleğimize hiçbir katkım olamayacak. Hatta kalırsam, “hâkim yönetimin”, ayırımcı, özgürlük karşıtı, insanları etiketlendirmeye meraklı, meslekten çok “koltuğu bir süre daha sürdürebilme” çabalarının bir parçası, bir payandası, hatta bir kuklası olacağım. Bu nedenle Yönetim Kurulu Üyeliği’nden istifa ediyorum” dedi.
www.haberturk.com

24 Aralık 2010
Bilirkişi Yeminine Başörtüsü Engeli
Adana Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu'nca oluşturulan bilirkişi listesine başörtülü fotoğraflarıyla kabul edilen iki kadın mali müşavir, yemin töreninde büyük bir şok yaşadı. Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Sabri Kumsal'ın ‘başlarını az açmaları’ halinde yemin edebileceklerini söylediği adaylar, bu tuhaf teklifi reddederek salondan ayrılmak zorunda kaldı.
www.zaman.com.tr

26 Aralık 2010
Gayrimenkul reklâmında başörtülü bir kadın
Şimdiye kadar konut reklamlarında hep beyaz Türk aileler yer aldı. Yakışıklı bir baba, 'modern giyimli' bir anne, biri kız diğeri erkek dünya güzeli iki çocuk. Yani bize sunulan ideal aile karesi. Gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinden Sinpaş GYO'nun son ilanlarında başörtülü bir kadına yer verildi. Dizilerin, filmlerin hizmetçisi ya da kapıcısı olarak gösterilen başörtülüler, bu reklamda ilk defa eğitimli, genç bir kadın olarak karşımıza çıktı ve "Başörtülüleri görmezden gelen reklam sektörü artık toplumun bu gerçeğiyle barışıyor mu?" sorusunu sormamıza neden oldu.
www.zaman.com.tr

17 Kasım 2010
ABD Dışişleri Bankalığı 2010 Dini Özgürlükler Raporu’nu açıkladı. Bu rapora göre, Türkiye’de yeni anayasalarla birlikte dini özgürlükler önünde engellerin kaldırıldığı ama başörtüsü yasağının hukuksuz bir biçimde uygulanmaya devam ettiğinin altını çizdi.
www.state.gov

11 Kasım 2010
İkna odalarında Oktay Ekşi tartışması
Türkiye Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV) önceki gün açıkladığı, 'Başörtüsü Yasağı ve Ayrımcılık-Uzman Meslek Sahibi Başörtülü Kadınlar' araştırmasına göre, ikna odalarında öğrencileri 'ikna' eden isimler arasında gazeteci Oktay Ekşi de yer aldı. Serter ve Necla Arat gibi isimlerin yanında, üniversitede görevi olmayan dışarıdan bir ismin görüşmelere girmesi, tepkiyle karşılandı. Yıllar sonra ortaya çıkan bu bilgiyi değerlendiren akademisyenler, Ekşi'nin orada bulunmasının, 'ikna odalarının bir organizasyon şeklinde gerçekleştirildiği' tezini güçlendirdiğini vurguluyor.
www.zaman.com.tr

11 Kasım 2010
Ankara Üniversitesi’nde güvenlikçiler başörtülü öğrencilere saldırdı
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde başörtülü öğrencilerin özel güvenlik görevlilerinin saldırısına maruz kaldığı ortaya çıktı. Mağdur öğrencilerin, güvenlik görevlileri hakkında şikâyette bulunmak için gittikleri karakolda da sözlü tacize uğradıkları ve hakaretlerle karşılaştıkları öğrenildi.
www.platformhaber.net

30 Ekim 2010
Hocalardan 'gerici' eylem
Başörtüsü yasağının çözüm yoluna girmesi Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde bazı öğretim üyelerini rahatsız etti. Hocalar, başörtülü öğrenciler üzerinde baskı oluşturmak ve arkadaşları karşısında zor durumda bırakmak için dersleri boş geçirmeye başladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinin başörtülülere örgütlü biçimde psikolojik baskı uyguladığını ifade eden bazı öğrenciler, bu hafta pazartesi günü derse giren 3 öğretim üyesinin gün boyunca sınıfta boş boş oturduğunu anlattı.
http://yenisafak.com.tr

30 Ekim 2010
Rukiyelerden özür dilemeliyiz
Başörtülü okuyabilmek için Muş Alparslan Üniversitesi'ni tercih eden Rukiye Işık'ı açılış töreninde konuşması için cesaretlendiren üniversitenin rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, yasaklar nedeniyle binlerce gencin yurtdışına bir anlamda sürgüne gönderildiğini belirterek, "Şimdi bu gençlerimizden, çocuklarımızdan bir özür dilememiz gerektiğine inanıyorum" dedi.
http://yenisafak.com.tr/
 
30 Ekim 2010
Abdi İpekçi Parkı'nda başörtüsü eylemi
Başkentte, Abdi İpekçi Parkında 'başörtüsü yasağını' protesto eden kadınlar, maket hapisten parmaklıklar kırılarak çıkarıldı. Dünya Demokrasi Hareketi 'Özgürlük Platformu' üyelerinin bulunduğu grup, Çanakkale'de 'Dur Yolcu' yazılı tepenin fotoğrafının bulunduğu ve yazının 'Dur Başörtüsü' olarak değiştirildiği dövizlerle Sıhhiye'deki parkta toplandı.
http://yenisafak.com.tr
 
30 Ekim 2010
Başkomutan'a askerden "türban" tavrı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için verdiği resepsiyona askerler katılmadı. Merkez Orduevi'nde alternatif resepsiyon düzenleme geleneğini sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) komuta kademesine Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'dan tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı'na seçildiği günden bu yana 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için öğlen devlet protokolüne eşsiz, akşam ise eşli resepsiyon düzenleyen ancak bu yıl tek ve eşli resepsiyon düzenleme kararı alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'nde eşiyle verdiği resepsiyon türban tartışmalarının gölgesinde gerçekleşti.
http://www.milliyet.com.tr
 
30  Ekim 2010
Generalin başörtüsü hazımsızlığı
Adana'da valiliğin düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda türban krizi yaşandı. 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz ve beraberindeki askerler salonda başörtülü davetlilerinde olduğunu görünce resepsiyonu terk ettiler.
www.yenisafak.com.tr

29 Ekim 2010
O kız şimdi karşınızda
Üniversite sınavında ise TS2 alanında 497,5 puan alarak Türkiye'de ilk 500 arasına girdi. Aldığı puanla Boğaziçi ve ODTÜ'ye gidebilecekken, kendi şehrinde özgürce eğitim alacağını düşünerek Muş Üniversitesi'ni tercih etti. Üniversite'nin Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği bölümüne bu yıl birincilikle yerleşen Rukiye Işık, dün YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve 14 üniversite rektörünün katıldığı 2010–2011 Akademik Yıl'ın açılış programında herkesi ağlattı. Işık'ın konuşmasında en can alıcı cümle ise neden Muş Üniversitesi'ni seçtiğini açıkladığı cümlesi oldu. Işık "...Bu üniversiteyi seçtim çünkü kendim olmaktan vazgeçmem gerekmediği için..." dedi.
http://yenisafak.com.tr

26 Ekim 2010
'Başörtülü öğrenciler otobüsten indirildi'
Ankara Üniversitesi'nden bir grup kız öğrenci, arazide eğitim uygulamasına giderken, başörtülü oldukları gerekçesiyle hocaları tarafından otobüsten indirildiklerini iddia etti. Eğitim için otobüsle Çubuk'a giderken başörtülerini çıkarmadıkları gerekçesiyle yolda indirildiklerini öne süren bir grup kız öğrenci, YÖK'e suç duyurusunda bulundu.
http://www.konhaber.com

25 Ekim 2010
Basın kartından 'başörtüsü yasağı' kalktı
Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, basın kartları yönetmeliğinde bir değişiklik yaparak, başı açık fotoğraf şartını kaldırdı. Buna göre, başörtüsü taktığı için başvuru yapamayan gazeteciler de, başörtülü fotoğrafları ile sarı basın kartı alabilecek. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayınlanan yönetmelik değişikliği ile birlikte daha önceki yönetmeliğin 23. maddesinde yer alan 'beyannameye ekli fotoğrafların önden, baş ve yüz açık olarak çekilmiş olması zorunludur' ifadesi kaldırıldı.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=24.10.2010&i=284690

23 Ekim 2010
‘Üniversiteye herkes nasıl istiyorsa öyle girebilir’
Uluslararası Üniversiteler Birliği Başkan Yardımcısı Pier Ugo Calzolari'den başörtüsü konusunda, üniversiteye herkesin nasıl istiyorsa öyle gidebileceğini vurguladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin düzenlediği Dünya Üniversiteler Kongresi için kente gelen Calzolari, Türkiye'de inancı gereği başörtüsü taktığı için derslere giremeyen öğrencilerden haberdar olduğunu belirtti. Başörtüsü meselesinin halledilebileceğini düşünen Calzolari, "Bu konu tartışmaya bile değmez. Herkes nasıl istiyorsa öyle gelebilir üniversiteye." Dedi.
www.zaman.com.tr

20 Ekim 2010
Bütün sınavlarda başörtüsü serbest
YÖK Başkanı Özcan, başörtüsü ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, adayların KPSS ve üniversite sınavlarına başörtülü olarak girmesinin yasak olmadığını açıkladı.Geçtiğimiz günlerde yapılan ALES kılavuzunda başörtüsü ve kıyafet düzenlemesi ile ilgili maddeler kaldırılmıştı.YÖK Başkanı Özcan, aynı uygulamanın KPSS ve üniversite sınavları için de geçerli olacağını açıkladı.
www.timeturk.com

20 Ekim 2010
Başörtülü Öğrenciye Fotoğrafla Fişleme Yapılıyor
YÖK'ün yazısı üniversitelerde tutanak fırtınası estiriyor. Türbanlı bir öğrenci: “180 kişilik sınıfın ortasında ‘derste başörtülü’ olduğumuzu kayıt altına almak için cep telefonuyla fotoğrafımızı çekti. Üstelik bizim rızamızı almadan.”dedi.
www.kadinnews.com

19 Ekim 2010
Bir genç kızın başörtüsü dramı
YÖK'ün kararıyla birlikte birçok genç kızın başörtü mağduriyeti son buldu. Ancak Buca Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi okuyan Tuba Dişiçürük adlı öğrenci şapka taktığı için dersten kovulmak da dâhil olmak üzere her türlü hakarete maruz bırakıldı.
www.bugun.com.tr

5 Ekim 2010
YÖK Başkanı çözümü siyasetçilere bıraktı
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Turgut Özal Üniversitesi 2010–2011 akademik yılı açılış töreninden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin İstanbul Üniversitesinde şapka takan bir öğrencinin dersten çıkarılması ve YÖK’ün bu olaya ilişkin İstanbul Üniversitesine bir yazı göndermesiyle ilgili sorusu üzerine Özcan, şapka takan bir öğrencinin yaka paça dersten çıkartılmasının kesinlikle doğru olmadığını söyledi. “Hiç bir öğrencinin dersten çıkartılmasını ki sınavları kaçırabilir, çok ciddi sonuçlar doğurabilir, kendilerine karşı olduğumuzu bildirdik. Başka üniversitelerde de benzer olaylar olursa aynı yazıyı onlara da yollarız. Bu yazı sadece İstanbul Üniversitesine gitmiş durumdadır” diye konuştu.
www.yenisafak.com.tr

4 Eylül 2010
TRT'de Başörtülü Konuk Skandalı
TRT'de yayınlanan 'Can Veren Pervaneler' programına konuk olarak davet edilen Edebiyat ve Müzik araştırmacısı Zeynep Yıldız başörtülü olduğu gerekçesiyle yayına alınmadı.
www.stratejikboyut.com

02 Eylül 2010
CHP'den 'rahibe gibi örtünme' afişi
Yerel seçimler öncesi çarşaf açılımıyla gündeme gelen Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) referandum için İstanbul'da astığı afişlerde çarşaf, rahibe kıyafetine benzetiliyor. "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Başörtüsünü biz çözeriz." şeklindeki sözle Müslüman kadınların rahibe gibi giyinmesi için Evet" yazılı afişler apar topar kaldırıldı
www.istanbulhaber.com.tr

26 Ağustos 2010
Surete Oy Verilmez
CHP yöneticileri türbanın siyasi istismar aracı olmaktan çıkması yönünde çalışma yapıldığını savunurken, bunun altı oktan vazgeçme anlamı taşıdığını söyleyen CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, “CHP bunu yaparsa kendi tabanını kaybeder. Aslı varken kimse surete oy vermez. Türban siyasal simge. Üniversitelerde simgelerin olmaması gerekir. Başka bir şey yapılamaz” dedi.
www.stargazete.com

24 Ağustos 2010
CHP başörtüsü için "ulema"ya gidiyor
2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, başörtüsü yasağının kaldırılması çalışmalarında ulemanın da fikrinin alınması yönündeki sözlerine sert tepki gösteren; "Laik devlet fetva istemez" diyen CHP şimdi çözüm için ulemaya gidiyor. Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başörtü sorununun çözümü için parti meclis üyesi Sencer Ayata'yı görevlendirdi. CHP PM üyesi Ayata, "AİHM'in türban konusunda verdiği kararı inceliyoruz. Din adamlarıyla da toplantı yapacağız" dedi.
www.zaman.com.tr

18 Ağustos 2010
BM, Türkiye'den başörtüsü ayrımcılığına son vermesini istedi
Birleşmiş Milletler (BM) Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Kaldırılması Komitesi (CEDAW), geçtiğimiz ay yapılan Türkiye oturumunun sonuçlarını açıkladı. Komite, başörtüsü yasağının ayrımcılık olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Hazırlanan raporda, Türkiye'den başörtüsü yasağı ile eğitim, sağlık, politika ve kamu hayatına katılım üzerindeki etkilerinin ele alındığı bir çalışma yapması talep edildi. Komite, alınan tedbirlerin bir sonraki toplantıda açıklanmasını bekliyor.
www.zaman.com.tr

11 Ağustos 2010
Ece Nur’un başörtülü girdiği sınav geçerli sayıldı!
Ece Nur Özel’in başörtülü olarak girdiği Seviye Belirleme Sınavı iptal edilmeyerek bu konuda önemli bir kazanım sağlamış oldu. Sınav günü Ece Nur’un velisi Murat Özel, kızının başını açmasını ya da sınavının iptali için tutanak tutulacağını söyleyen sınav görevlilerine itiraz ederek, ortada herhangi bir suç varsa kendisine delil gösterilmesini istedi.
www.Platformhaber.net

7 Ağustos 2010
Tesettürlü mayoyla denize girince saldırıya uğradı
İzmir'de öğretmenlik yapan Hatice Şenocak, tesettürlü mayoyla denize girmek isteyince, plajda başka bir kadının sözlü ve fiziksel şiddetine uğradı. Çeşme'de çocuklarıyla plaja gelen Hatice Şenocak, 'haşema' olarak bilinen ve başı da örten özel mayo ile denize girmek istedi. Şenocak, çocuklarıyla yüzerken, Birsel Pehlivan adlı bir kadının saldırısına uğradı.
www.yenisafak.com.tr

4 Temmuz 2010
Rumlar türbanı serbest bıraktı
Türkiye’de başörtüsü yasağı üniversitelerde hâlâ sürerken, Kıbrıs Rum kesiminde bir ilkokul öğrencisinin okula başörtüsüyle gitmesine “din özgürlüğü engellenemez” gerekçesiyle izin verildi.
www.taraf.com.tr

21 Haziran 2010
Kosova’da başörtü yasağı protesto edildi
Kosova’nın başkenti Priştine’de bir araya gelen yaklaşık 5000 kişi okullarda uygulanmaya yeni başlayan başörtüsü yasağını protesto etti. Nüfusun yüzde 90′ının Müslüman olduğu Kosova’da, başörtüsü yasağını protesto etmek amacıyla bir araya gelen binlerce kişi “ayrımcılığa son”, “ülkemizi bize karşı kullanmayın”, “ülkemizi bize daraltmayın” vb sloganlar atarak hükümeti alınan karar konusunda uyararak getirilen yasağın kaldırılmasını istediler.
www.platformhaber.net

17 Haziran 2010
Fransa’da başörtüsü yasağına tazminat cezası
Fransa’da mahkeme, başörtülü Müslüman kadını almak istemeyen özel bir eğitim kurumunu 15.000 Avro tazminat ödemeye mahkûm etti. ‘Afuna’ isimli eğitim kurumu, 2005 yılında kaydını yaptırarak muhasebecilik bölümünü okumak isteyen 26 yaşındaki Müslüman kadını derslere sokmadı. Mahkeme eğitim kurumunu ayrımcılık yaptığından dolayı, başörtülü bayana 15.000 Avro tazminat ödemeye mahkûm etti.
www.platformhaber.net

15 Mayıs 2010
Avrupalılar kulaklarını görmek istedi
İTALYA’NIN İstanbul Başkonsolosluğu, Schengen vizesi için başvuran yazarımız Elif Çakır’dan kulaklarını gösteren fotoğrafını istedi.
www.taraf.com.tr

9 Mayıs 2010
Almanya'nın ilk başörtülü vekili olacak
Almanya'nın 18 milyon nüfusuyla en kalabalık eyaleti olan ve en fazla Türk'ün yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bugün eyalet meclisi seçimleri yapılıyor. Yaklaşık 100 bin Türk seçmenin bulunduğu eyalette, 28 Türk kökenli milletvekili adayı eyalet meclisine girebilmek için çaba harcayacak. Türklerin kurduğu Yenilik ve Adalet Partisi (BİG) ilk kez başörtülü bir kadını aday gösterdi. Hagen kentinden aday olan kadın doğum doktoru Canan Azak, seçilmesi halinde ilk başörtülü milletvekili olacak.
www.yenisafak.com.tr

5 Mayıs 2010
İtalya'da Burka ile Postaneye Giden Kadına 500 Euro Ceza
İtalyan Polisi Novara Kentinde Burka Giyerek Bir Postanenin İçinde Kuyrukta Bekleyen 26 Yaşındaki Tunus Uyruklu Bir Kadına 500 Euro Para Cezası Verileceği Açıklandı.
www.haberler.com

28 Nisan 2010
Başörtüsüne yasağın hukuki dayanağı yok
Ankara Cumhuriyet BaşsavcIılığı’ndan tarihi karar: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Emine Erdoğan ve Hayrunisa Gül’ün başörtüleri için yapılan suç duyurusuna ‘Böyle bir suç tanımı yoktur’ gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Nuri Yiğit, kamusal alanda türban takılmasının suç olmadığı yönünde önemli bir karara imza attı. Yiğit, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül ve Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kamusal alanda başörtüsü takması ile ilgili yapılan suç duyurusunda takipsizlik kararı verdi. Yiğit, türban konusunda TCK’da suç tanımı ve müeyyide olmadığını ifade etti.
www.stargazete.com

15 Nisan 2010
Cezayir’de başörtüsü ve sakal yasağı
Cezayir hükümeti, yeni düzenlenen pasaportlardaki kişisel bilgiler bölümünde kullanılacak resimlerin kişinin fiziksel özelliklerini tam olarak yansıtması bahanesiyle kadınların başörtüsüz, erkeklerin de sakalsız fotoğraf çektirmelerini talep etti.
www.platformhaber.net

11 Nisan 2010
İstanbul da perukla sınava girmek isteyen öğrenciye izin verilmedi. Başındaki peruğun çıkartılarak yere atıldığını belirten öğrenci suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Peruğu çıkartan okul sorumlusu ise iddiaları reddetti.
www.kamudanhaber.com

8 Nisan 2010
Yeşil sahada türban yasağı
Ağustos ayında Singapur’da düzenlenecek Gençlik Oyunları öncesi İran Kadın Takımı’nın türban nedeniyle turnuvadan ihraç edilmesi tartışılıyor. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu, futbolcuların türban takmasını yasaklamıştı. Spor ekseninde barış, kardeşlik ve hoşgörünün sağlanması için Antik Yunan’daki Olimpiyatları modern zamanlara taşıyan Baron Pierre de Coubertin, önemli olanın kazanmak değil oyunlara katılmak olduğunu söylüyordu.
www.taraf.com.tr

1 Nisan 2010
ÖSYM: “Silah ve başörtüsü giremez!”
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 2010 yılında yapılacak üniversiteye giriş sınavına girecek adaylara ve sınavlarda çalışacak salon ve bina görevlilerine yönelik hazırladığı tanıtım filmindeki ilginç ayrıntı dikkat çekiyor. Salon ve Bina Görevlilerine yönelik hazırlanan filmde, sınava alınacak öğrencilerin, “Kılık ve kıyafetleri yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayanlar ile yanında silah ile uygun olmayan benzer eşyaları taşıyan adaylar sınav binasına alınmaz” uyarıları yer alıyor! Uyarının diğer bir manası ise herkesin bildiği gibi, başörtülüler bu yıl da üniversiteye giriş sınavına giremeyecek.
www.platformhaber.net

30 Mart 2010
İzmir Belediye Başkanı, Pasolardaki Başörtüsü Yasağını Savundu
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu taşıma araçlarındaki indirimli kartlarda uygulanan başörtüsü yasağını savundu.
Büyükşehir Belediyesi'nin bir yıllık icraatlarının değerlendirildiği basın toplantısında soruları da cevaplandıran Kocaoğlu, "Üniversite ve lise öğrencileri zaten fotoğraflarını açık çektiriyor, kimliklerini alıyor. Sadece Açık Lise'de okuyan üç-dört öğrenci, her sene bunu konu yapıyor ve gündeme alınıyor." şeklinde konuştu.
www.zaman.com.tr

26 Mart 2010
İzmir'de Başörtülü Öğrenciye İndirimli Kart Yok
CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi, başörtüsü yasağını genişleten bir uygulamaya imza attı. Belediye otobüslerinden indirimli yararlanmayı sağlayan öğrenci ve öğretmen kartlarına başörtülü fotoğraf verenlerin başvurusu kabul edilmiyor.
www.yenisafak.com.tr

26 Mart 2010
Oyuncak Müzesi'nde Başörtüsü Skandalı
Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Oyuncak Müzesi'ne annelerin başörtülü oldukları gerekçesiyle alınmadığı ortaya çıktı. Annelerinden ayrı olarak müzeye gitmek zorunda kalan küçüklerin tedirginliği yüzlerinden okunurken başörtülü veliler duruma tepki gösterdi. Anaokulu öğretmenleri de durumun çocuklar üzerinde olumsuz etki oluşturduğuna dikkat çekerek hiçbir müzede böyle bir uygulamayla karşılaşmadıklarını ifade etti.
www.zaman.com.tr

04 Mart 2010
CHP'lilerin Çarşaf Hazımsızlığı
'CHP'nin yerel seçimler öncesi başlattığı 'çarşaf açılımı' kısa sürdü. Mersin'de 'hilafetin kaldırılışının yıldönümü' nedeniyle toplanan bir grup CHP kadın kolları üyesi, yaptıkları basın açıklamasının ardından yanlarında getirdikleri çarşafları yırtarak eylem yaptı.
www.aktifhaber.com
Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği
(AKDER)