Tasarımı Kaydet  Kapat

2008 YILI TÜRKİYE VE DÜNYADA BAŞÖRTÜLÜ KADINLARA KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN UYGULAMALARA ÖRNEKLER

2008 YILI TÜRKİYE VE DÜNYADA BAŞÖRTÜLÜ KADINLARA KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN UYGULAMALARA ÖRNEKLER

3 Ocak 2008
Başörtüsü yasaklama girişiminde geri adım
Azerbaycan Milli Meclisi'nde son günlerde eğitim-öğretim ile ilgili bir kanun tasarısında yer alan başörtüsü yasağıyla ilgili maddenin tasarıdan çıkarılacağı ancak yasağının kurum yöneticilerinin inisiyatifine bırakılacağı belirtildi. Hazırlanan kanun tasarısında yer alan madde şöyle: “Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bütün tahsil müesseselerinde tahsil alanların, verenlerin ve diğer işçilerin başörtüsü (hicab, çarda v.s.) takmaları ve diğer dini kıyafetler içinde olmaları yasaktır.” Bu maddenin tasarıdan çıkarılması planlanıyor. Ülkede başörtüsü yasağına, İsa Kamber liderliğindeki Musavat Partisi (ana muhalefet) başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu, bilim adamı, yazar ve sanatçı yüksek sesle karşı çıkıyor.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=03.01.2008&i=91125
 
12 Ocak 2008
Sınavda başörtüsü krizi
Denizli'de bugün yapılan açık ilköğretim sınavlarına başörtülü öğrenciler alınmadı. Açık ilköğretim okuluna devam eden yaklaşık 40 öğrenci, bu sabah sınava girmek için Denizli Lisesi'ne geldi. Bir kısmı sınav salonuna alınan öğrenciler, daha sonra başörtüleriyle sınava giremeyecekleri belirtilerek salondan çıkarıldı. Sınav salonundan çıkarılan öğrenciler, durumu protesto ederek Denizli Valiliği'ne gitti. Resmi tatil olması sebebiyle burada muhatap bulamayan başörtülü öğrenciler, daha sonra polislerin güvenlik tedbirleri arasında yürüyerek Denizli Lisesi'ne tekrar döndü. Denizli Lisesi bahçesinde toplanan ve başörtüsüyle sınava alınmamalarını alkışlarla protesto eden bayanlar, okuma haklarının ellerinden alınmak istediğini ileri sürdü.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?i=92904
 
13 Ocak 2008
Tatlıya bağlandı
İlköğretim öğrencisi yaklaşık 40 öğrenci dün sabah sınava girmek için Denizli Lisesi'ne geldi. Öğrenciler, başörtüleri ile sınava giremeyecekleri belirtilerek salondan çıkarıldılar. Denizli Lisesi bahçesinde toplanan ve başörtüsü ile sınava alınmamalarını alkışlarla protesto eden bayanlar, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin'le bir süre görüştü. Başörtülü öğrenciler öğleden sonraki sınava herhangi bir sorun yaşamadan girdiler.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=13.01.2008&i=93061
 
14 Ocak 2008
Başbakan, "Velev ki simge olarak taktığını düşünün. Bunu suç kabul edebilir misiniz?" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de başını örtenlere “başörtüsünü siyasi simge olarak kullanıyorsun” şeklinde baskılar yapıldığını söyleyerek “Velev ki bir siyasi simge olarak taktığını düşünün. Bir siyasi simge olarak takmayı suç kabul edebilir misiniz? Simgelere bir yasak getirebilir misiniz? Özgürlükler noktasında dünyanın neresinde böyle bir yasak var? Buradaki dert başka aslında. Biz bunu çok iyi biliyoruz. Bunu maalesef takdirde zorlanıyoruz” dedi.
Star, http://www.stargazete.com/politika/velev-ki-siyasi-simge-suc-mu-82651.htm
 
15 Ocak 2008
 Başbakan'ın İspanya'daki açıklamalarını grup toplantısında değerlendiren Bahçeli, başörtüsü sorununun toplumsal uzlaşma ile çözülmesi gerektiğini vurguladı.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=639324
 
16 Ocak 2008
 Erdoğan, İspanya dönüşünde muhalefete şu çağrıyı yaptı: "Yeni anayasayı beklemeye gerek yok. Bunun çözümü çok kolay. MHP ben varım diyor. CHP yoksa yok."
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=639324
 
17 Ocak 2008
"28 Şubat'ta düğmeye ben bastım." diyen Ali Kırca'nın yönetimindeki Show Haber, başörtülü hastane çalışanlarının peşine düştü. Gizli kameralarla yapılan çekimler, "Burası devlet hastanesi. Türban yasağını dinleyen yok!" ifadeleriyle ana haber bülteninde verildi. Hasta kılığına giren muhabirler, Haseki Hastanesi'nin personelini hedef aldı. Gizli çekimde, personelin hastalara yardımcı olmak için gösterdiği gayret dikkat çekiyor. Dışarı çıkan başörtülü bayanı dakikalarca kovalayan muhabir, sorularıyla personelin üstüne gidiyor. Görüntülerdeki çalışanların, 28 Şubat döneminde görevden alındığı, iki yıl süren mahkeme sürecinin ardından işine geri döndüğü öğrenildi.
http://www.samanyoluhaber.com/detay.php?type=haber&id=87906&tumu=1
 
18 Ocak 2008
Yargıtay: Öneri laik üniter yapıya aykırı
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, başörtüsü ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, siyasi partilerin Cumhuriyet'in laiklik niteliğinin değiştirilmesi amacını güdemeyeceklerini, bu amaca yönelik faaliyetlerde ve beyanlarda bulunamayacaklarını söyledi. Yargıtay'dan yapılan açıklamada, “Eğitim ve öğretim kurumlarında bazı giysilerinin kullanılmasının özgürlükler içerisine alınmasının, mezheplerin, cemaatlerin, ırkçı örgütlerin, ayrılıkçı güçlerin sembollerini rahatça kullanacakları, eğitim ve öğretim kurumlarını laik ve üniter yapıya aykırı bir faaliyet alanına dönüştüreceği, yüce milletimiz ve ülke ile milletin koruyucusu olan yasalar önünde sorumluluğun anayasa ve yasalar gereği bu yönde beyan ve faaliyetlerde bulunan siyasi partilere ait olacağı gözden kaçırılmamalıdır denildi.
http://yenisafak.com.tr/Politika/?t=18.01.2008&i=94047
 
18 Ocak 2008
Danıştay da özgürlüğe karşı çıktı
Yargıtay'ın başörtüsü yasağına destek çıkan açıklamasının ardından bir diğer yargı organı olan Danıştay da yasağa destek vererek tartışmalara taraf oldu. Danıştay Başkanlığı'nca, türban yasağının kaldırılmasına ilişkin tartışmalarla ilgili yapılan açıklamada, yeni düzenlemeler yapılırken Anayasa'nın temel ve değişmez ilkelerine ve yargı kararlarına uygun davranılmamasının, Cumhuriyetin kazanımlarına aykırı olacağı belirtilerek, "Söz konusu girişimlerin eğitim kurumları ile sınırlı kalmayacağı ve sonuçta toplumsal barışı da zedeleyeceği kaygı ile izlenmektedir" denildi.
 http://yenisafak.com.tr/Gundem/?i=94142
 
18 Ocak 2008
Danıştay'a ilk destek CHP'den
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın ardından Danıştay'dan gelen türbanla ilgili açıklamaya CHP'den destek geldi. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okey, Danıştay Başkanlar Kurulunca yapılan açıklamayı “kurumsal ve demokratik bir refleks” olarak değerlendirirken “Danıştay'ın tespitleri sağlıklı ve doğrudur” dedi. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Danıştay'ın türbanla ilgili açıklaması konusunda ANKA'ya yaptığı değerlendirmede, Danıştay'ın türbanla ilgili yaptığı “girişimler toplumsal barışı zedeler” şeklindeki açıklamanın yerinde ve sağlıklı olduğunu söyledi.
http://yenisafak.com.tr/Politika/?i=94159
 
19 Ocak 2008
Türbanlılara Çağrı: "Örtülerinizi Atın, Özgürleşin"
CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, türbanlı kadınlara da çağrıda bulundu. Arıtman, "Atın örtülerinizi ve özgürleşin. Gelin bu türban esaretinden, erkek egemenliğinden kurtulalım. Bizim üzerimizden siyaset yapmalarına engel olalım ve onlara yeter artık diyelim" diye konuştu. Nethaber, http://www.nethaber.com/Haber/52661/CHPli-Canan-Aritmanin-turban-ile CHP'li Canan Arıtman'ın türban ile ilgili Sümerler'de fahişeler örtünürmüş dedi http://www.nethaber.com/Haber/52661/CHPli-Canan-Aritmanin-turban-ile
 
20 Ocak 2008
Çocuklarını Sınava Getiren Annelere Başörtüsü Engeli
Rektörlüğünü Prof. Dr. Emin Alıcı’nın yaptığı Dokuz Eylül Üniversitesi'nde (DEÜ) düzenlenen özel sınava küçük çocuklarını götüren anneler, başörtülü oldukları için kampusa alınmadı. TUDEM isimli bir özel firma tarafından 10 YTL karşılığında Türkiye genelinde ilköğretim öğrencilerine yönelik seviye tespit sınavı düzenlendi. Öğle saatlerinde yapılan sınavın, DEÜ Dokuzçesmeler Kampüsüne çocuklarını getiren onlarca başörtülü veli, kapıdaki güvenlik görevlilerince içeriye alınmadı. Çocuklarını sınav salonuna kapalı olmayan tanıdık arkadaşları ya da tek basına göndermek zorunda kalan başörtülü kadınlar, sınav sonuna kadar merakla kampus kapısında ve parklarda bekledi. Kampusa alınan diğer veliler ise hukuk fakültesinin kantininde oturup cay içti.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=640058
 
21 Ocak 2008
Muhsin Yazıcıoğlu: Buyursunlar ülkeyi onlar yönetsin
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, başörtüsü tartışmalarıyla ilgili, “Eğer kanunları Yargıtay çıkaracaksa buyursunlar ülkeyi de yönetsinler. Yok eğer görevleri yürütme ve yasamanın çıkarmış olduğu kanunları uygulamaksa herkes görevini yapmalı” dedi. BBP Şarkışla İlçe Teşkilatı'nın 1. Olağan Kongresi'nde konuşan Yazıcıoğlu, “Başörtüsü kadınlarımızın daha rahat, daha huzurlu ve dini bir vecibe olduğu için taktıkları bir tülbenttir, bez parçasıdır” dedi. Yazıcıoğlu, “Bunu niçin bu kadar abartırlar bilmiyorum, bu bir tercih meselesidir. Buna kimse karışamaz, bu tamamen inançtan kaynaklanan bir meseledir. Eğer kanunları Yargıtay çıkaracaksa buyursunlar ülkeyi de yönetsinler. Yok eğer görevleri yürütme ve yasamanın çıkarmış oldukları kanunları uygulamaksa herkes görevini yapmalı” dedi.
http://yenisafak.com.tr/Politika/?t=21.01.2008&i=94644
 
21 Ocak 2008
Başsavcıya istifa çağrısı
İzmir'de bir grup avukat, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın “üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağını kaldırmak için anayasa değişikliği girişimleri”ne ilişkin yaptığı açıklamanın “antidemokratik” olduğunu savundu. İzmir Adliyesi önünde toplanan grup adına açıklama yapan avukat Halit Çelik, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın açıklamasını eleştirerek, bazı yargı mensuplarının, kendi kişisel düşünce ve iddialarını “hukuki beyan” gibi açıkladığını kaydetti.
http://yenisafak.com.tr/Politika/?i=94707
 
23 Ocak 2008
Türban paketi MHP'ye gönderildi
Başbakan Erdoğan, TESK ziyaretinin ardından gazetecilerin gündeme yönelik sorularını cevapladı. Gazetecilerin, başörtüsüne ilişkin gelinen noktayı sorması üzerine Başbakan Erdoğan, gerginliklere yol açan hususa ilişkin MHP'yle gereken görüşmelerin yapılacağını belirterek, kararlılık ve olumlu yaklaşım içerisinde 2 ya da 3 maddenin değiştirileceğini kaydetti. Sorunun gerekçelerini kaldırmanın yasamanın görevi olduğunu dile getiren Başbakan, başörtüsü konusundaki gerilimin yasal boşluklardan kaynaklandığını söyledi.
http://yenisafak.com.tr/Politika/?i=95093
 
24 Ocak 2008
Erdoğan mutabakatı doğruladı
Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte saat 18. 30 sıralarında Ana uçağıyla Ankara'dan İstanbul'a geldi. Erdoğan'ı Atatürk Havalimanı'nda İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah karşıladı. Havalimanı çıkışında basın mensuplarının MHP ile başörtüsü konusunda yapılan görüşmeye ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, “Arkadaşlarımız şu anda çalışma yapıyorlar. Bu çalışmaları yaptıktan sonra gerekli açıklamaları yapacağız. Bildiğiniz gibi partimizle MHP arasında şu an genel bir mutabakat var. Teknik çalışmayı yapacaklar. Ondan sonra gerekli açıklamayı yapacağız. “ diye konuştu.
 http://yenisafak.com.tr/Politika/?t=24.01.2008&i=95388
 
25 Ocak 2008
Eğitim için zorluk çeken genç kızlarımız var
TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, başörtüsü tartışmalarına ilişkin olarak, 'Kadınlarımızın birçoğu çok daha ağır, derin sorunlarla mücadele ediyor' dedi. Yalçındağ, "Ortada bir sıkıntı olduğu muhakkak. Ama bu sıkıntı bugün tartışılandan daha geniş boyutlara sahip. Evet, bir yanda başını örttüğü için eğitim sürecinde zorluk çeken genç kızlarımız var. Diğer yanda, 15 yaşında istemediği halde zorla kapatılanlar da, birkaç yıl sonra çevre baskısıyla başını örtmek zorunda kalmaktan korkanlar da var" dedi.
http://yenisafak.com.tr/Politika/?t=25.01.2008&i=95470
 
25 Ocak 2008
Gül: Üniversiteler özgür olmalı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Üniversiteler, düşüncelerin serbestçe ifade edildiği, inançların serbestçe yaşandığı, siyasetin kısır çekişmelerine girmeyen, lüzumsuz ideolojik tartışmalara sahne olmayan yerler olmalı” dedi. Gül, Erciyes Üniversitesi'nin bazı birimlerinin açılış ve temel atma törenine katıldı. Üniversite kampüsündeki Sabancı Kültür Sitesi'nde düzenlenen törende konuşan Gül, Kayseri'nin birçok başarıya imza attığını, bu başarılarda Erciyes Üniversitesi'nin geldiği düzeyin de önemli rol oynadığını söyledi.
http://yenisafak.com.tr/Politika/?i=95561
 
25 Ocak 2008
Özgürlükte uzlaştılar
Yıllardır kanayan yara olan üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kaldırılmasına ilişkin AK Parti ile MHP arasında uzlaşma sağlandı. Yasağın kaldırılması için hazırlanan teklifin bugün TBMM Başkanlığı'na verilmesi bekleniyor AK Parti ile MHP'nin 410 milletvekili bulunduğu için Anayasa değişikliğinin referanduma gerek kalmaksızın Meclis'te kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İspanya'daki açıklamaları ile başlayan başörtüsü yasağının kaldırılmasına ilişkin süreçte AK Parti ile MHP arasında uzlaşma sağlandı. AK Parti ile MHP Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinde değişiklik yapılması konusunda uzlaştı.
 http://yenisafak.com.tr/Politika/?t=25.01.2008&i=95465
 
28 Ocak 2008
200 bin öğrenci dışarıda okuyor
Adana'nın Karataş ilçesinde ve köylerinde vatandaşların sorunlarını dinleyen Yıldırım, türban konusunu, Genel Başkanları Devlet Bahçeli'nin gayretleri sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdıklarını belirtti. Yıldırım, "İnşallah bu konu en kısa zamanda çözülecektir. Üniversitelerimize kızlarımızın türbanla girmesine kimse engel olmasın. Sırf üniversitelerimizde türban yasağı olduğu için 200 bine yakın kız öğrencimiz yurt dışında okumak zorunda kalıyor. Her türlü kıyafetle nasıl üniversitelere serbestçe giriliyorsa, Anadolu'muzun bağrında yetişmiş başörtülü kızlarımız da üniversitelerde rahatça okuyabilmelidir" dedi.
 http://yenisafak.com.tr/Politika/?i=96193
 
31 Ocak 2008
Danıştay türban davasını reddetti
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, kılık-kıyafet kurallarına uymadığı için üniversite sınavı iptal edilen öğrencinin velisinin açtığı davayı reddetti. Öğrenci Seçme Sınavı'na 17 Haziran 2001 tarihinde giren bir öğrencinin velisi, “sınavda kılık-kıyafet kurallarına uymaması” nedeniyle çocuğunun sınavının iptal edilmesine ilişkin işlem ile bu işlemin dayanağı 2001 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Kılavuzu'nun 3.4 No'lu bölümünde yer alan “başı açık olarak sınava gireceğine” ilişkin düzenlemenin iptali istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi, 17 Aralık 2002'de istemi reddetmişti. Daire kararına itiraz edilmesi üzerine, dosyayı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu itirazı yerinde görmeyerek Daire kararını onamıştı. Davacı veli, Kurul'un kararına karşı karar düzeltme isteminde bulundu. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu bugünkü gündem toplantısında davacının karar düzeltme istemini reddetti.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?i=96836
 
31 Ocak 2008
Şekil tartışmaları Avrupa'yı şaşırttı
Başörtüsü sorunun çözümüne ilişkin yapılan düzenleme ile birlikte şekil tartışmalarının da ortaya çıkması AB'de şaşkınlığa neden oldu. Türkiye-AB Karma Parlamentosu Eş Başkan Yardımcısı Andrew Duff başörtüsü düzenlemelerine ilişkin, "Değişikliğin içerisinde başörtüsünün nasıl bağlanacağının bile belirtilmesi bana çok enteresan gözüküyor" dedi. Kişisel olarak Türkiye'nin AB'ne katılmasını istediğini ancak Türkiye'nin de önünde aşması gereken birçok önemli mesele olduğunu söyleyen Duff, "Mesela başörtüsü konusu. Bugün yanılmıyorsam türban ile ilgili yasa değişikliği konusunda pürüzler giderildi. Değişikliğin içerisinde başörtüsünün nasıl bağlanacağının bile belirtilmesi bana çok enteresan gözüküyor" dedi.
 http://yenisafak.com.tr/Politika/?t=31.01.2008&i=96753
 
01 Şubat 2008
Yasağa bir garip gerekçe: Kopya çekilir!
Üniversitelerarası Kurul'un Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi (A.Ü.) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, türbanın yükseköğrenim kurumlarına girmesinin kopya çekmeye zemin hazırlayacağını söyledi. Teknolojinin çok geliştiğini ve cep telefonlarının bluetooth (cep telefonu, bilgisayar ve dijital kamera gibi birçok elektronik cihazı kısa dalga radyo sinyalleri kullanarak birbirine bağlayan sistem) kulaklıkları olduğunu belirten Akaydın, "Dersteki erkek hocaysa, kızın türbanını açtırıp arama yapamaz. Yapsa da yarın bir gün cinsel tacizle suçlanır. Her derse kadın hoca mı vereceğiz?" dedi.
Radikal, http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=246197
 
01 Şubat 2008
Danıştay'dan türbana çifte fren
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, açık lise sınavlarına türbanla girilmesinin serbest olması gerektiğini savunurken, Danıştay'dan aksi bir karar geldi. Danıştay 8. Dairesi Merkezi Sınav Yönergesi'nde sınava giren öğrencilerin kılık kıyafetiyle ilgili maddedeki 'başı açık' ifadesini kaldırarak türbanın önünü açan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) düzenlemesini iptal etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, kılık-kıyafet kurallarına uymadığı için üniversite sınavı iptal edilen öğrencinin velisinin açtığı davayı geri çevirdi.
Radikal, http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=246182
 
01 Şubat 2008
Öğretim üyeleri vekilleri türban için uyardı
Öğretim üyeleri Meclis'e gelerek milletvekillerini türban konusunda uyardı.
Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği, Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TümÖD) ve Gazi Üniversiteli Öğretim Üyeleri Derneği (GÜÖD) üyesi bir grup öğretim üyesi dün otobüslerle, cübbelerini giyerek TBMM'ye geldi. CHP ve AKP gruplarını ziyaret eden öğretim üyeleri, üniversitelerde türban yasağının kaldırılması girişimlerine destek verilmemesini istedi.
Radikal, http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=246186
 
02 Şubat 2008
Mesut PARLAK Biz de türbanlılara hak ettiği notu vermeyiz
Türban kararının üniversitelerdeki barış ortamını zedeleyeceğini öne süren Mesut Parlak, "Bu gerginlik bizi bile etkileyecek. Belki hiç hakkımız olmadığı halde, türbanlı bir öğrenciye, cumhuriyet ilkelerinin kıyafetlerine aykırı diye hak ettiği notu vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.
http://www.ensonhaber.com/Gundem/107532/Biz-de-turbanlilara-hak-ettigi-notu-vermeyiz.html
 
04 Şubat 2008
Türbanlı bir öğrenciye ders vermek istemiyorum
''CNN Türk'te yayınlanan BeşN birK programına konuk olan İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Filiz Meriçli, türbanlı öğrencilere ders vermeyeceğini açıkladı.
'Atatürk ilkelerine ve Atatürk cumhuriyetini korumakta kararlıyız. Özgürlük denince bu da benim özgürlüğüm, ben türbanlı bir öğrenciye ders vermek istemiyorum' şeklinde görüşlerini dile getiren Meriçli sözlerini şöyle sürdürdü: "Yasalara saygılıyız, yasalar da anayasamızdır. Anayasamızda Atatürk ve cumhuriyetin ilkeleri mevcuttur.
http://www.uludagsozluk.com/k/turbanli-bir-ogrenciye-ders-vermek-istemiyorum/
 
04 Şubat 2008
İstanbul Barosu peruğu da siyasi buldu
İstanbul Barosu, yargı kararlarının uygulama kapsamını genişleterek yeni bir yasak daha icat etti. Başörtülü stajyer avukatlara 'yargı kararına uymak zorundasınız' diyen baro yönetimi, staj eğitimi sırasında peruk takmayı da yasakladığını yazılı bir şekilde duyurdu. Avukat adaylarının eğitim aldığı merkezin ilan panosuna asılan bildiride, kararın Staj Eğitim Merkezi (SEM) Yürütme Kurulu'nca 4 Şubat 2008 tarihli toplantıda alındığı hatırlatıldı.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=675534
 
07 Şubat 2008
'Yeni anayasa yapmak idamı göze almaktır'
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'yeni bir anayasa yapmak için idamı göze almak' gerektiğini ileri sürdü. Baykal, "Ya kurtuluş savaşı yaparsın, yeni bir devlet kurarsın, ya da ihtilali yaparsın, idamı göze alırsın o zaman yeni anayasa yaparsın" dedi. MHP Genel Bahçeli'nin "Biz Anıttepe ile Kocatepe arasında çelikten halatız" sözlerine eleştiren CHP lideri, "Laikliğin güvencesi benim" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'a da "Laikliği Hikmetyar'ın dizinin dibinde mi öğrendin?" diye yüklendi.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=246732
 
08 Şubat 2008
Yeni Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, basının karşısına çıktığı ilk toplantıda, türban tartışması üzerinden laiklik mesajları verdi. Gerçeker, TBMM'nin yasal ve anayasal değişiklikler yapmasının baş görevi olduğunu belirterek, "Ancak bu yetkinin laikliğin zayıflatılmasına neden olacak şekilde kullanılmaması gerekir" dedi.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=246868
 
09 Şubat 2008
Üniversitede başörtüsüne özgürlük için bir haftada 3 bin 550 akademisyenden imza
Üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kaldırılmasına destek vermek amacıyla bir grup öğretim üyesi tarafından başlatılan 'Üniversitede Özgürlük' bildirisine katılım sona erdi. Sonuç metninde "Üniversitelerin özgürlükçü, çoğulcu ve eleştirel aklın mekânları olması gereğini ortaya koyan bu duyuru artık kamuoyuna mâl olmuştur. Duyuruda yer alan mesajın ötesinde sayıların, sıfatların ve isimlerin hiçbir önemi yoktur." ifadesine yer verildi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=649654
 
10 Şubat 2008
Meclis'te 411 Rekor Oyla Özgürlük İttifakı
Üniversitelerdeki başörtüsü yasağını kaldıracak Anayasa değişiklik paketi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Düzenleme ile herkes hizmetlerden eşit yararlanacak, hiç kimse eğitim hakkından mahrum kalmayacak.
http://yenisafak.com.tr/Politika/?t=11.02.2008&c=2&i=98881
 
11 Şubat 2008
Engelli kızın annesi başörtülü diye kampüse alınmadı
'Engelsiz Meslek Eğitimi Projesi' kapsamında açılan bilgisayar ve muhasebe kursunu bitirip sertifika almaya hak kazanan Kadriye Ödül'ün (23) annesi Emine Ödül başörtülü olduğu gerekçesiyle törene alınmadı. Baba Mehmet Ödül ise olayı protesto için eşiyle birlikte soğukta dışarıda bekledi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=650407
 
12 Şubat 2008
Başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliğine ilişkin kanun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulmak üzere Çankaya Köşküne gönderildi. Üniversitelerde türban yasağının kaldırılmasına yönelik anayasa değişikliklerinin TBMM'den geçmesi ve CHP'nin bu değişiklikleri Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağını açıklaması, dikkatlerin yeniden Yüksek Mahkeme'ye çevrilmesine neden oldu. 22 Temmuz seçimi öncesi "367 kararı"na imza atarak, Abdullah Gül'ün o dönemde cumhurbaşkanı seçilmesini engelleyen heyetin büyük bölümü, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atandı. http://www.moralhaber.net/33941_Basortusu-Gul-un-onayina-sunuldu.htm
 
12 Şubat 2008
Başörtüsüne izin veren rektör, baskılar karşısında kararını değiştirdi
Başörtülü öğrencilerin üniversitelerde özgürce eğitim almalarını sağlamak amacıyla TBMM'de yapılan anayasa değişikliğini Cumhurbaşkanı onaylamadan uygulayan KOÜ, dün sabah başörtülü öğrencilere kapılarını açtı. Ancak KOÜ, başörtülü öğrencilerin üniversite kampüsüne girmesine dün sabah izin verirken öğleden sonra yasakladı
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=650837&keyfield=
 
12 Şubat 2008
Bazı medya mensupları Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin önünde başörtülü avına çıktı. Gazetecileri gören başörtülü öğrenciler kaçacak yer aradı. Öğrencilerin bir bölümü daha önce yaptıkları gibi demir kapının iki yerine sabitlenmiş küçük aynalarda başörtülerin çıkartıp içeri girdi. Peruk takan öğrenciler de basın mensuplarının önünden koşarak derse girdi. Kapıda foto muhabiri ve kameramanları gören bazı öğrenciler de içeri girişlerinin sıkıntı yaratacağını düşünerek dışarıda bekledi. Diğer öğrenciler, başörtülü arkadaşlarına yönelik medya tacizine "Siz türban avcısısınız" diyerek tepki gösterdiler. Başörtülü öğrenciler, Çukurova ve Uludağ üniversitelerinin kampüsüne girerken derslere ancak başörtülerini çıkararak girebildiler. Pamukkale, Çanakkale Onsekiz Mart, Trakya ve Fırat üniversitelerinde ise başörtülülerin girişine izin verilmedi.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=12.02.2008&i=99248
 
13 Şubat 2008
Üniversitelere türban serbestisi getiren Anayasa değişikliğinde ilk gün şaşkınlığının yerini protesto gösterileri aldı. Üniversitelerin çoğunluğu önceki günden daha kalabalık sayıda gelen türbanlı öğrencileri, kampüse almadı. Bazı üniversitelerde türbanlı öğrenciler derslerdeyken dışarıda türban serbestisini protesto gösterileri vardı. Akademisyenler ise imza kampanyaları ve açıklamalarla tepkilerini ortaya koydu.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=247315
 
13 Şubat 2008
Kanadoğlu: Türbana izin vermek suç
Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, türbanlı öğrencilere izin veren rektörlerin suç işlediğini öne sürdü. Marmara Üniversitesi'nde düzenlenen 'Hukuk ve Siyaset Okulu'na katılan Kanadoğlu, "Yakın geçmişte iki siyasi parti dini siyasete alet ederek laikliğe karşı geldikleri için ve türbanı savundukları için kapatılmıştır. Laiklik ilkesine aykırı eylemde bulunursanız, kapatılmayı hak edersiniz" dedi.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=247312
 
14 Şubat 2008
Pepsi'den türban ile katılım yasağı
Kolalı içecek sektörünün iddialı markası Pepsi yeni bir kampanyasında bir ilke imza attı. Pepsi, duygularını göster kampanyasına katılacak olanlar için hazırlanan şartnamesinde türbanlıların katılmamasını istedi.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=14.02.2008&i=99719
 
14 Şubat 2008
Akmerkez'de bir çift namaz kıldı. Gazetelere irtica olarak yansıtılan habere konu olan çiftin daha sonra turist olduğu anlaşıldı ve özür dilendi
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=14.02.2008&i=99769
 
15 Şubat 2008
'Eteğin Kısa' Diye Öğrencilere Saldırı
Mersinde 2 etekli 4 pantolonlu kıza şırıngayla asit atan kişi yakalandı, mobese kameralarına takılan zanlının psikolojik sorunları olduğu açıklandı.
http://arsiv.sabah.com.tr/2008/02/15/haber,E8DA043D52044D24BA6AAAA4D644F63C.html
 
18 Şubat 2008
"Başörtülü Olduğum İçin Arabam Tekmelendi"
Hatice Büşra Kartal, annesi ve kız kardeşi başörtülü oldukları için Florya'da bir kişinin saldırısına maruz kaldı.
http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=34748
 
21 Şubat 2008
ODTÜ'de türban eylemi
ODTÜ'de bir grup öğrenci, başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişikliğini protesto etti. ODTÜ yerleşkesindeki Eğitim Fakültesi önünde dün toplanan öğrenciler, düzenlemeye 'evet' oyu veren AKP ve MHP aleyhinde sloganlar attı. Anayasa değişikliği ve hükümet aleyhine pankartlar taşıyan öğrenciler, ODTÜ yemekhane binasına kadar yaklaşık bir kilometre yürüdü.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=248095
 
24 Şubat 2008
CHP bu hafta yargıya gidiyor
Cumhurbaşkanı Gül'ün üniversitelerde türban serbestliği tanıyan Anayasa değişikliğini onaylamasının ardından, gözler daha önce değişikliği iptal için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağını açıklayan CHP'ye çevirildi. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay en geç çarşamba gününe kadar Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapacaklarını açıkladı. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, değişikliği Anayasa Mahkemesi'ne götürmek için gerekli olan 110 milletvekilinin imzasını tamamladıklarını belirtti.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=248308
 
25 Şubat 2008
Başörtülü öğrencilerin kimlikleri toplatıldı
Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğleden önce derse girmelerine izin verilen başörtülü öğrencilerin kampüsten çıkarken kimlikleri alındı. Dersleri öğleden sonrada olan başörtülü öğrencilerin kampüse girişine de kimlikleri alınarak müsaade edildi. Başörtüsünü serbest bırakan Anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasına rağmen üniversitenin konuyla ilgili tutumları değişiklik gösteriyor. Kimi üniversitelerde öğrencilerin derslere girişine izin verilmezken Yıldız Teknik Üniversitesi'nde de gün içersinde farklı uygulamalar oldu.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?i=102088
 
25 Şubat 2008
Özgürlüğü sindiremediler
YÖK üyeleri Prof. Dr. Engin Ataç, Prof.Dr. Atilla Eriş, Prof. Dr. İsa Eşme, Prof. Dr. Mustafa İlhan, Prof. Dr. Tunçalp Özgen, Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul, Bülent Serim, Prof. Dr. Fikret Şenses ve Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu imzasıyla "YÖK Üyelerinden Kamuoyuna" başlıklı yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Ulusumuzun ve ülkemizin bölünmez bütünlüğü için TSK'nın kuzey Irak'a yönelik operasyonunun sürdüğü şu sırada, üniversitelerimizde kargaşaya yol açacağı yıllardır tartışılan hassas bir konuda, Yükseköğretim Genel Kuruluna bile danışılmadan YÖK Başkanlığınca alelacele yapılan 24 Şubat 2008 tarihli yazılı açıklama karşısında, aşağıdaki görüşlerimizi üniversitelerimizle ve kamuoyuyla paylaşmak sorumluluğu duymaktayız" denildi.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?i=102049
 
26 Şubat 2008
Başörtülü öğrencinin babasına okulda dayak
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) başörtüsü yasağı, bir öğrencinin babası ile güvenlik görevlilerini karşı karşıya getirdi. Güvenlik kapısından geçip kızını okuluna bırakan baba İdris Gökçek, güvenlikçilerin hışmına uğradığını belirterek, şikâyetçi oldu. Dudağı patlayan, arabası tekmelenen baba İdris Gökçek, provokasyona sebebiyet verecek bir hareket sergilemediğini söyledi.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?i=102321
 
26 Şubat 2008
ODTÜ'de 'ikna odası' kuruldu
Başörtülü olarak ODTÜ'ye girmek isteyen öğrenciler kapıda güvenlikçiler tarafından engellenirken, “Ama bu anayasal hakkım!” diyerek uygulamaya itiraz eden bir genç kız ise İÜ eski Rektör Yardımcısı ve CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter'den hatırlanan “ikna odası”na çekildi.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=26.02.2008&i=102221
 
27 Şubat 2008
CHP, Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusunda bulundu. Değişikliğin 'yok sayılması'nı ve 'yürürlüğünün durdurulması'nı istedi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=698673
 
29 Şubat 2008
İşte Türkiye'yi utandıran fotoğraf
Başörtülü öğrencilerin sözlü ve fiili saldırılarına uğradığı bir zamanda Taraf Gazetesi bugünkü sayısında, bundan 51 yıl önce yaşanmış benzer bir olayı hatırlattı. Haberde, ABD'de siyahî öğrencilerin, okula almak istemeyen beyaz öğrenciler tarafından uğradığı sözlü ve fiili saldırı ile benzerliğine dikkat çekti. Üniversitelerde yasakçı rektörlerin uygulamalarıyla sorun yaşayan başörtülü öğrenciler kampus girişlerinde tacize uğruyor. Önceki gün İstanbul Aydın Üniversitesi'nde öğrenciler arasında sürtüşmeye neden oldu. Üniversitelerin Beşyol'da bulunan Halit Aydın Kampusu'nda 100 öğrenci 'türbanlı öğrenciler okula girmesin' eylemi yaptı. Okulun bahçesine girmeye çalışan başörtülü öğrenciler, başörtüsü karşıtı öğrencilerin sözlü ve fiili saldırısına uğradı. Olaylar esnasında protestocu kız öğrencilerden biri, okula girmeye çalışan başörtülü bir öğrenciyi itti. Olaylar sırasında Akşam Gazetesi'nden Ercan Öztürk'ün çektiği bir resim ise bundan 51 yıl önce ABD'de yaşanan bir olayı ve bu olayın 100 yılın fotoğrafları arasına giren fotoğrafını hatırlattı. Fotoğraf ABD Anayasa Mahkemesi siyahî öğrencilerin de beyazların gittiği okullara gidebilmesi önündeki yasakları kaldırınca Arkansas Eyaleti'ndeki Litte Rock kenti lisesine kaydolan 9 siyahî öğrenciden Elizabeth Eckford'un okula girmeye çalışırken beyaz öğrenciler tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğradığı anı gösteren fotoğraftı. Reuters muhabiri tarafından çekilen fotoğrafta Eckford'un arkasından öfkeyle bağıran öğrencilerden Hazel Massery 40 yıl sonra Eckford'dan özür dilemiş, o gün yaptıklarından dolayı ömür boyu pişmanlık duyduğunu söylemişti.
 http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=658549
 
03 Mart 2008
İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu Anayasa değişikliği üzere karar aldı.
Kararda, “Bu konuda öngörülen yasal düzenleme yapılıncaya kadar, Cumhuriyet’in temel niteliklerinden olan laiklik ilkesi doğrultusunda yüksek yargı organları kararlarınca belirlenmiş mevcut uygulamanın hukuken aynen devam ettirilmesine ve Mahkeme kararlarına uymanın anayasal ve yasal bir zorunluluk olup, Anayasamızın amir 137. maddesi hükmü karşısında “konusu suç teşkil eden emir” hiçbir surette yerine getirilemeyeceğinden, aksi yöndeki açıklamalar ile görüş ve emir içerikli yazılara hukuken değer tanınmamasına, oybirliğiyle karar verilmiştir.” ifadeleri yer alıyor.
http://www.istanbul.edu.tr/duyurular/duyuru_icerik.php?1139
 
5 Mart 2008
Abdi İbrahim İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenleri, okullarını yaptıran Abdi İbrahim İlaç Fabrikası'na bir okul gezisi düzenledi. Öğretmenlerinin ricasıyla otistik oğluyla birlikte okul gezisine katılan Hatice Ünsal başörtülü olması dolayı ile içeri alınmadı.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=660496
 
11 Mart 2008
Hukukçuları isyan ettiren karar
Danıştay 8. Dairesi, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın üniversite rektörlerine gönderdiği 'başörtüsü serbest' yazısını genelge olarak tanımlayıp yürütmesini durdurdu.
http://www.haber7.com/haber/20080606/Hukukculari-isyan-ettiren-karar.php
 
14 Mart 2008
Sakarya Üniversitesi de geri adım attı
Anayasa Mahkemesi'nin yüksek öğreniminde başörtüsünün önünü açan değişikliği ilk uygulayan üniversite olan Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Danıştay'ın kararından sonra başörtüsü özgürlüğünden vazgeçti.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=664480
 
15 Mart 2008
Selçuk Üniversitesi'nden başörtüsünde geri adım
Baskılara dayanamayan Selçuk Üniversitesi (SÜ) Danıştay’ın, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından üniversitelere gönderilen yazıyı genelge kabul ederek, yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından başörtüsü özgürlüğünde geri adım attı.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=665022
 
18 Mart 2008
'Çarşaflı öğrenci' diş tedavisine gelmiş vatandaşmış
Selçuk Üniversitesi (SÜ), başörtüsü yasağının yeniden başlatılması sebebiyle yapılan protesto gösterisinde yer alan, çarşafa benzer elbise giyen bayanın öğrenci değil, Diş Hekimliği Fakültesi'nde tedavi olmak için gelen bir vatandaş olduğu ifade edildi. Bazı basın yayın organları, başörtüsü yasağını yeniden başlatan Selçuk Üniversitesi'ni (SÜ) dün protesto eden öğrenciler arasında çarşafa benzer elbise giyen bir öğrenci bulunduğunu öne sürmüştü.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=666334
 
19 Mart 2008
Şehitlikteki başörtüsü rahatsız etmiş
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Denizli Şube Başkanı Gülizar Biçer Karaca, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi'nin eşi Ayşen Zeybekçi'nin şehitlikte başı örtülü olarak törenlere katılmasını "anlamlı" olarak yorumladı. Karaca, "Bunu Yargıtay'a bir meydan okuma, tavır koyma olarak değerlendirmekteyiz." Dedi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=666809
 
21 Mart 2008
Başörtülü Muhabiri Tartakladılar
Cumhuriyet Gazetesi önünde toplanan grup, Tuncay Özkan'ın gazete binasına girmesiyle görevini yapmaya çalışan Yeni Şafak muhabiri Zeynep Çifçi'yi tartakladı.
http://www.8sutun.com/node/56107
 
01 Nisan 2008
Başörtülü Anneye Özel Hijyen Yasağı
Otistik engelli oğluyla okul gezisine katılan anne, Türkiye'nin önde gelen bir ilaç firmasının üretim bölümüne başörtülü olduğu gerekçesiyle alınmadığını ileri sürüldü.
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=303528
 
02 Nisan 2008
Fişlenen valinin eşi başı açık çıktı. Emekli Jandarma İstihbarat Binbaşı Zahit Zengin: “Eldiven taktığı söylenen valinin eşi, başı açık çıktı” dedi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=272205
 
08 Nisan 2008
Hiçbir öğrencimiz derste başörtüsü takmıyor
Milliyet gazetesinin dün 'İstanbul'da bir okulun bahçesi' başlığıyla manşetten verdiği habere Çınar Koleji Genel Müdürü Mehmet Baran'dan yalanlama geldi. Gazete, 18 yaşından küçük ilköğretim ve lise öğrencilerinin gizlice çekilen fotoğraflarını yayınlamış ve öğrencilerin suç işlediği havasını oluşturmuştu.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=674854
 
09 Nisan 2008
Masa Tenisinde Türban Krizi
 
Bolu Kredi Yurtlar Kurumu'nca düzenlenen masa tenisi turnuvasına katılan türbanlı üniversite öğrencisi Necibe Bozkurt'un müsabakaya katılmasına izin verilmedi. Sporculuk lisansı iptal edildi.
http://www.aktifhab er.com/news_ detail.php? id=164134
 
9 Nisan 2008
Danimarka'da meclis kürsüsünde başörtüsüne onay
Danimarka'da, hayatın her alanında serbest olan başörtüsüne meclis kürsüsünde de onay çıktı. Meclis Başkanı Thor Pedersen tarafından kurulan komisyonun yaptığı 'Mecliste giyilecek kıyafetler' raporunu görüşen Başkanlık Divanı üyeleri, kürsüde başörtüsüne onay verdi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=675293
 
10 Nisan 2008
İstanbul Barosu peruğu da siyasi buldu
İstanbul Barosu, yargı kararlarının uygulama kapsamını genişleterek yeni bir yasak daha icat etti Başörtülü stajyer avukatlara 'yargı kararına uymak zorundasınız' diyen baro yönetimi, staj eğitimi sırasında peruk takmayı da yasakladığını yazılı bir şekilde duyurdu. Avukat adaylarının eğitim aldığı merkezin ilan panosuna asılan bildiride, kararın Staj Eğitim Merkezi (SEM) Yürütme Kurulu'nca 4 Şubat 2008 tarihli toplantıda alındığı hatırlatıldı
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=675534
 
11 Nisan 2008
Konserde türban gerginliği
Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 88’inci yıldönümü kutlamaları kapsamında ‘Minik Kalplerle El Ele Projesi’ için memleketi Şanlıurfa’da olan Ferhat Göçer, 11 Nisan Stadı’nda konser verdi. Konser öncesi, aralarında Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, AKP Şanlıurfa Milletvekilleri Yahya Akman, Ramazan Başak, 20'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kemal Emren’in de aralarında bulunduğu protokol tribününde askeri yetkililerin yanına oturan bazı türbanlı kadınlar, yanlarına gelen üniformalı askerler tarafından uyarıldı. Uyarı üzerine bazı türbanlı kadınlar arka sıralara geçerken, protokolde bulunan ve gerginliği fark eden bazıları ise başörtülerini çıkararak oturmaya devam etti.
http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&Kategori=turkiye&ArticleID=515895&Date=11.04.2008&ver=94
 
21 Nisan 2008
Türban Nazi ve Faşist Gömleği
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, dinin siyasi yaşama sızması halinde Türk demokrasisinin var olamayacağını söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, türbanı, Alman Nazileri’nin kahverengi gömleği ve İtalyan faşistlerinin kara gömleğiyle karşılaştırdı.
http://www.guncelhaber.com/siyaset/turban-nazi-ve-fasist-gomlegi-77351.htm
 
29 Nisan 2008
AK Parti`de başörtülü üye çatlağı
Trabzon da Belediye Meclisine seçilen kadın üye, Toplantılara türbanla girmek istiyorum deyince AKP içinde krize neden oldu. Trabzon Belediye Meclisi`ne seçildikten sonra ilk toplantıya türbanını çıkararak katılan ve katip üye seçilen AKP`li kadın üye avukat Saadet Çoban, `Toplantılara türbanla girmek istiyorum` deyince, partisinde krize neden oldu. AKP İl Başkanı Muhammet Balta, `Biz seçimlerden önce, meclise başörtüsüz girileceği yönünde karar aldık. Kendisine bildirdik` dedi. AKP Trabzon Milletvekili Mustafa Cumur`İl Başkanı maksadını aştı, hemen özür dilemeli` diye tepki gösterdi.
http://www.tumgazeteler.com/?a=4972780
 
03 Mayıs 2008
Başörtülü Doktora Dekan Densizliği
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde sempozyuma katılan başörtülü 2 doktor, Dekan Halil Yanardağ'ın talimatıyla salondan çıkarıldı. Fakültede daha önce de sempozyuma katıldıklarını söyleyen doktorlar tepki gösterdi. ve Göz' konulu sempozyuma davetli olarak katılan başörtülü doktorları güvenlik görevlilerine talimat vererek salondan attırdı. Sempozyum başladıktan 45 dakika sonra güvenlik görevlilerinin kendilerini uyardığını söyleyen başörtülü doktorlar, “6 kez bu sempozyuma katıldık, hiç bir sorun çıkmadı. Dekan salonu kamusal alan ilan edip bizi dışarı çıkarttı” dediler.
http://yenisafak.com.tr/gundem/?t=04.05.2008&c=1&i=114893
 
13 Mayıs 2008
Bakanlık: Özel güvenlik, başörtüsü denetimi yapamaz
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde geçtiğimiz ay yapılan bir toplantı, üniversitelerdeki başörtüsü yasağıyla ilgili ilginç bir gelişmeye yol açtı. Güvenlik Şube Müdürlüğü, mart ayı ortasında İstanbul'daki tüm üniversitelerin güvenlik şirketleriyle bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, başörtüsü yasağını kaldıran anayasa değişiklikleri gündeme geldi. Bazı güvenlik şirketi sahipleri, "Öğrenciler tarafından, kanunsuz emir uygulamakla suçlanıyoruz. Hakkımızda tutanaklar tutuluyor, savcılıklara suç duyurusunda bulunuluyor. Valilik bizi rahatlatacak bir karar alacak mı?" sorusunu yönelttiler. Bunun üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bir yazı yazarak özel güvenlik şirketlerinin tutumunun ne olması gerektiğini sordu. Emniyet Genel Müdürlüğü de konuyu İçişleri Bakanlığı'na sordu. Bakanlık Hukuk Müşavirliği tartışmaya son noktayı koydu: Özel güvenlik şirketlerinin kılık, kıyafet denetimi yapma yetkisi yok. Yaparsa cezalandırılır.
http://www.tumgazeteler.com/?a=2840008
 
17 Mayıs 2008
Hürriyet ve Vatan'dan köylü kadınlara hakaret
Hürriyet ve VATAN gazeteleri Kütahya'da bir okulun açılışına katılan köylü kadınların yöresel kıyafetleri alay edip için 'çağdışı' diye yazdılar. Doğan Grubu'na ait Vatan ve Hürriyet Milliyet gazetelerinin internet siteleri, Kütahya'daki bir okul açılışına katılan yöresel kıyafetli kadınlara 'çağdışı' diyerek hakaret etti. Geleneksel kıyafetli köylü kadınları 'çağdışı' gösterip, Afganistan benzetmesi yapılan haberlere tepki yağdı.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=17.05.2008&i=117575
 
20 Mayıs 2008
Millî voleybolcu: İnancıma saygı duyulmasını istiyorum
Türk voleybolunun en başarılı isimlerinden Aysun Özbek, tesettür kararı sebebiyle kendisini eleştiren çevrelere tepkili. Sporu bırakma kararının bununla ilgili olmadığına dikkat çeken Özbek: "Uzun zamandır örtünmeyi düşünüyordum. Medyanın yeniymiş gibi vermesi yanlış. İnançlarıma saygı duyulmasını istiyorum." dedi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=691756
 
25 Mayıs 2008
Yağmura yakalanan başörtülü veliler üniversite binasına alınmadı
Atatürk Üniversitesi Narman Meslek Yüksekokulu`nun mezuniyet töreninde yine başörtüsü sorunu yaşandı. Mezuniyet töreninde aniden yağmur bastırınca, protokol ve davetli veliler okul binasına koştu. Ancak kapıdaki görevli, başörtülü velileri içeriye almadı
http://www.tumgazeteler.com/?a=792555
 
02 Haziran 2008
Laikçi Zorba Terör Estirdi
01 Haziran Pazar Günü yapılan Açık Öğretim sınavına İTO Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nde sınava giren Gülsüm Coşkun peruğu saça benzemediği gerekçesiyle sınava hiç gelmedi işlemi yapılarak sınava girmesi engellendi.
Vakit Gazetesi
 
03 Haziran 2008
Eşi Başörtülü Diye Otele Alınmadı Geceyi Ailesiyle Karakolda Geçirdi
İstanbul'un stresinden uzaklaşmak, eşi ve 2 yaşındaki çocuğuyla Bodrum'da 3 gün tatil yapmak isteyen işadamı Ahmet A., kendini ayrımcılığın ortasında buldu. Her şey, 23 Mayıs'ta 4 yıldızlı Mavi Kumsal Oteli'ne rezervasyon yaptırmasıyla başladı. Önceki akşam otelin kapısından içeriye giren işadamı, odasının anahtarını isteyince büyük bir şok yaşadı. İddialara göre rezervasyon görevlisi, otel müdürüyle görüştükten sonra Ahmet A.'ya dönüp, "Sizi içeriye alamayız." dedi. Rezervasyon yaptırdığını, parayı da peşin ödediğini hatırlatan işadamı, maruz kaldığı olayın sebebini sorduğunda neye uğradığını şaşırdı. "Eşiniz başörtülü. Otelimizin kuralları gereği almıyoruz." cevabı üzerine çıkan tartışma karakolda bitti. http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=697155
 
3 Haziran 2008
Danimarka'da 15 yaşındaki başörtülü kız milli takımda
Türkiye'de Aysun daha başını örtmeden yerden yere vurulurken Danimarka'dan ibretlik bir haber geldi. Milli formayı iki maçta giyen Lübnan asıllı forvet Zeynep El-Khatib'e federasyon destek verirken, Danimarka kamuoyu Zeynep'in dünya görüşüyle değil futboluyla ilgilenerek tüm dünyaya örnek oldu
http://www.gazetehayat.com/haber/Danimarka-da-15-yasindaki-basortulu-kiz-milli-takimda/53122.
 
5 Haziran 2008
Mahkeme, Milletin İradesini Yok Saydı
Başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin “iptali veya yok hükmünde kabul edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması” istemiyle açılan dava bugün görüşüldü. Anayasa Mahkemesi düzenlemeyi iptal etti. Köşk seçimlerindeki 367 kararıyla tartışma doğuran Anayasa Mahkemesi, hukukçuları ayağa kaldıran yeni bir karara imza attı. CHP'nin talebine uyarak, Meclis'in 411 oyla kabul ettiği anayasa değişikliğini şekil yerine esastan görüşen Yüksek Mahkeme, 9'a 2 oyçokluğuyla düzenlemeyi iptal etti.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=05.06.2008&c=1&i=121389
 
05 Haziran 2008
CHP'li Kadın Meclis Üyesine Hapis Cezası
Kırşehir Çınar Gazetesi'nin başörtülü muhabiri Fatma Alkan'a hakaret ve tehdit içeren cümleler kullandığı iddia edilen CHP'li Kırşehir Belediye Meclis Üyesi Saadet Balcı'ya 135 gün hapis cezası verildi.
http://www.genchukukcular.net/ page.php? id=320
 
08 Haziran 2008
Başörtülü anneye büyük ayıp
Okul birincisi oğluyla aynı sahneye çıkartmadılar. Kars Kafkas Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde başörtüsü ayıbı yaşandı. Okul birincisi olan oğlunu kutlamak isteyen Sevil Aydın, başörtülü olduğu gerekçesiyle sahneye çıkarılmadı.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=699391
 
10 Haziran 2008
Türbanla Giremeyince Sinir Krizi Geçirdiler
ANAYASA Mahkemesi'nin, üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğini iptal etmesinin ardından, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde türban yasağı uygulanmaya başlandı. Daha önce kampus alanına girebilen türbanlı öğrenciler, bugün sabahtan itibaren içeri alınmadı. Türbanlı öğrenciler, giriş kapısında güvenlik görevlileri tarafından durdurulan minibüs ve otobüslerden indirilirken, bazı öğrenciler sinir krizi geçirdi.
http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=183119
 
11 Haziran 2008
Öğretmen, başörtüsü sebebiyle dayak yediğini gazetelerden öğrenmiş!
Trabzon'un Çaykara ilçesinde bir öğretmenin 'okulda türbana izin vermediği' gerekçesiyle bazı kişiler tarafından dövüldüğü şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı açıklandı
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=700648
 
13 Haziran 2008
Yüzüncü Yıl Öğrencilerine Gece yarısı Operasyonu
Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararından çok kısa bir süre sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğü, kampus alanına başörtülü öğrencileri içeri almamak şeklinde hukuksuz bir uygulamaya imza atmıştı. Bunun üzerine Van Hak ve Özgürlükler Platformu (VAHÖP) üyeleri ve YYÜ öğrencileri uygulamanın bir an önce ortadan kaldırılmasını talep eden ve dört gündür devam eden bir eylemlilik sürecini başlatmışlardı. Eylemleri bastırmak için 9 kişi gözaltına alındı.
http://www.akyolhaber.com/haber.php?haber_id=1659
 
14 Haziran 2008
Başörtüsü Mezuniyet töreninde de yasak
Şanlıurfa'daki Harran Üniversitesi'nin (HRÜ) bu yıl açık alanda yapılan ve aralarında derece yapan başörtülü öğrenciler mezuniyet törenine alınmadı. Aileleriyle mezuniyet sevincini yaşamak isteyen öğrenciler arkadaşlarının seranomiden geçişini gözyaşlarıyla izlerken, mezun olan diğer arkadaşları ise geçit töreninden sonra onları teselli etti.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=702107
 
16 Haziran 2008
Çanakkale merkezde bulunan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerine başörtüsü kullanmamaları için yemin ettiren öğretmen için Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=702749
 
16 Haziran 2008
1.5 Milyon Öğrencinin Ter Döktüğü ÖSS, Dün Yapıldı. Sınava giriş sırasında hukuk dışı başörtüsü yasağının doğurduğu nahoş görüntüler yaşandı. Başörtülü öğrenciler sınav salonlarına başörtüleri çıkartılarak alındılar. Başörtülerini çıkarmayan öğrenciler ise sınava alınmadılar. Marmara Üniversitesi’ne ÖSS’ye girecek çocuklarıyla birlikte gelen veliler şok eden bir yasakla karşılaştılar. Başörtülü oldukları gerekçesiyle üniversitenin bahçesine bile alınmayan veliler, dış kapının önünde beklemek zorunda kaldılar.
Vakit Gazetesi
 
17 Haziran 2008
“İngiltere'de başörtüsü ayrımcısına ceza”
İngiltere'de bir kuaför salonu, başörtülü olduğu için çalıştırmak istemediği Müslüman genç kıza 4000 sterlin (yaklaşık 10.000 YTL) tazminat ödemeye mahkûm edildi. Genç kızın 'duygularının incitildiğine' hükmeden mahkeme, kuaför salonu sahibi Sarah Desrosiers'in, 'modern saç kesimleri yapılan bir dükkânda çalışacak kuaförlerin saç modelleriyle müşteriyi özendirmesi gerektiği' yolundaki savunmasını haklı bulmadı.
STAR http://eski.stargazete.com/index.asp?haberID=164481
 
18 Haziran 2008
UÜ Devlet Konservatuarı'nın merkez Yıldırım ilçesi 152 Evler Mahallesi Eski Eğitim Kampusu’ndaki mezuniyet töreninde yine bildik görüntüler yaşandı. Yakınlarının mezuniyet sevinçlerine ortak olmak isteyen aileler okulun bahçesindeki törene büyük ilgi gösterdi. Konuklarını bahçe girişinde karşılayan UÜ Konservatuar Müdürü Prof. Dr. İsmail M. Göğüş, okul ikincisi olan yeğeninin mutlu gününde yalnız bırakmayan başörtülü bayanı bahçeden girişine izin vermedi.
http://www.zaman. com.tr/haber. do?haberno= 703725
 
20 Haziran 2008
Alman mahkemesinden başörtülü hemşireye onay
Türkiye'de öğrencilerin başörtülü olarak üniversiteye girebilmeleri engellenirken, Almanya'da Köln İş Mahkemesi, bir hemşirenin başörtüsüyle çalışabileceğine hükmetti.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=704403
 
21 Haziran 2008
En büyük engel böyle zihniyet
Yıllarca sırtında taşıdığı engelli kızını ÖSS sınavı için İstanbul Üniversitesi'ne götüren anne Elif Öner'i, başörtülü olduğu gerekçesiyle kampustan çıkartılması kahretti. En heyecanlı gününde kızının yanında olamadığını söyleyen Öner, "Yavrumun rahatsızlığı nedeniyle bir annenin yaşayabileceği çok zor günler geçirdim. Ama hiçbiri, o gün yaşadığım muamele kadar bana acı vermedi." dedi.
http://yenisafak.com.tr/Egitim/?t=23.06.2008&i=124307
 
26 Haziran 2008
RTÜK: Türbanlı stajyerimiz yok
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) yapılan açıklamada, “Üst Kurulda çalışan personel ve stajyerler arasında türbanlı bulunmadığı” bildirildi. Dün bir haber ajansında yer alan “Türbanlı stajyer RTÜK'ü karıştırdı” başlıklı haberle ilgili yapılan açıklamada, Üst Kurulda çalışan tüm personel ve stajyerlerin kanun, tüzük ve yönetmeliklerde öngörülen kılık ve kıyafet kurallarına uyduğu belirtildi.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?i=125430
 
29 Haziran 2008
Baro'dan başörtülü avukatlara 'cadı avı'
İstanbul Barosu kılık kıyafetle ilgili yönetim kurulu kararı aldı. İstanbul'daki adliyelerde ilan panolarına asılan duyuruda 'türbanlı ya da uygunsuz kılık kıyafet giyen avukatlar'ın tutanakla baroya bildirilmesi istendi. Başörtülü avukatların kendilerine ihbar edilmesini isteyen Baro, kılık kıyafeti uygun görülmeyenlere disiplin soruşturması açılacağını ilan etti.
http://www.haberaktuel.com/Istanbul-Barosu,-basortulu-avukatlarin-pesine-dustu-haberi-138241.html
 
 
29 Haziran 2008
Isparta Savcısına Başörtü Cezası
Anayasa değişikliğinin ardından başörtülü öğrencileri üniversiteye almayan Rektör Baydar hakkında soruşturma izni isteyen Başsavcı Erol Tosun görevden alındı. Anayasa da yapılan değişiklik sonrası başörtülü öğrencileri üniversiteye almayan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Metin Lütfi Baydar hakkında soruşturma izni isteyen Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun görevden alındı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) bugün yayınladığı adli ve idari yargı yaz kararnamesiyle Başsavcı Tosun Ankara Cumhuriyet savcılığına atandı.
http://www.8sutun.com/haber?id=2460
 
03 Temmuz 2008
Başsavcıya göre 'Türban yeşil devrimin sancağı'
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi'nin türban düzenlemesini iptal etmesiyle birlikte iddianamede laikliğe aykırılığın en somut delili olarak sunulan eylemin kesinleştiğini vurguladı.
http://yenisafak.com.tr/Politika/?i=126728
 
17 Temmuz 2008
Türbanlı kızın annesinden tören tepkisi
 Antalya Milli Müdürlüğü'nün ÖSS ve OKS'de dereceye giren öğrenciler için düzenlediği ödül töreninde kürsüye çıkan bir öğrenci velisi, ÖSS'de dereceye giren kızının başörtülü olduğu için törene çağrılmadığını iddia ederek, “Deniz şortlu kızlar ödül alıyor, ama benim kızım dışlanıyor. Bu nasıl adalet” diye bağırdı. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ÖSS ve OKS'de ilk 500'e giren öğrenciler için düzenlediği ödül törenine, başörtülü bir öğrenci velisinin tepkisi damgasını vurdu. ÖSS Sözel 2 puan türünde Türkiye 50'ncisi olan Zehra Öztürk'ün velisi olduğunu söyleyen Melek Öztürk kürsüye çıkarak, kızının başörtülü olduğu için törene çağrılmadığını söyledi.
http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=894467
 
4 Ağustos 2008
Gençlik Kampında Zorbalık
Gümüşhane’den İzmir’e getirilen kimsesiz öğrencilerden 2’si başörtülü oldukları gerekçesiyle kampa alınmadı. Arkadaşları kampta günlerini geçirirken, onlar Çocuk Esirgeme Kurumu’na götürüldüler. Gümüşhane’den İzmir’e gelen kimsesiz çocuklar, başörtülü oldukları gerekçesiyle hak ettikleri Gençlik Kampı’na alınmadılar. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün başarılı öğrenciler için her yıl düzenlediği “Gençlik Kampı”nda bu yıl büyük bir skandala imza atıldı. Gümüşhane Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan 16 yasındaki iki kız çocuğu başörtülü oldukları gerekçesiyle İzmir Çeşme’de gerçekleştirilen Kamp’a alınmadı. Gümüşhane’deki diğer okulların başarılı öğrencileriyle birlikte geldikleri İzmir’de kampa kabul edilmeyince sokakta kalan 2 kız öğrenciye, yine Çocuk Esirgeme Kurumu sahip cıktı.
Vakit Gazetesi
 
31 Ağustos 2008
Protokole oturan başörtülü kadına askerden ikaz
Başörtülü kadın, askeri görevlinin uyarısı üzerine alanı terk etti
30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Denizli'de de coşku ile kutlanırken, bu yıl güvenlik tedbirlerinin daha da arttırıldığı görüldü. Denizli Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtı’na sabah saatlerinde çelenk konulmasıyla başlayan kutlamalara vatandaşlar ilgi gösterdi. Tören başlamadan alana girmek isteyen vatandaşlar, kurulan kontrol noktalarında arandı. Askeri ve sivil protokol üyeleri için kurulan portatif tribünde çocuğuyla birlikte oturan başörtülü bir bayan, görevli astsubay tarafından uyarılınca tören başlamadan tribünden inip tören alanını terk etti.
İHA http://www.turkei.net/news_detail.php?id=44355
 
01 Eylül 2008
Üniversiteye kayıtta taahhütname imzalatılıyor…
İstanbul Aydın Üniversitesi'nde yeni kayıt yaptıran öğrencilere kılık kıyafetleriyle ilgili bir taahhütname imzalatıldı. Öğrencilerden, 2008–2009 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde İstanbul Aydın üniversitesi kampuslarında derslere başörtülü ve türbanlı olarak girmeyeceklerini garanti etmeleri isteniyor.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=732940
 
22 Eylül 2008
Boğaziçi'nde Başörtüsü Gerginliği
Boğaziçi Üniversitesi'nde yıllardır öğrenim gören başörtülü öğrenciler, akademik yılın başladığı gün yeni rektör Prof. Dr. Kadri Özçaldıran'ın talimatıyla üniversiteye alınmadı.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=22.09.2008&i=141381
 
22 Eylül 2008
Din Özgürlüğü Müslümanlara da uygulanmalı
Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Alman Anayasası'nın garanti altına aldığı din özgürlüğünün Müslümanlar için de uygulanmasına imkân sağlanması gerektiğini söyledi.
Schaeuble, Wittenberg kentindeki bir kilisede yaptığı konuşmada, Almanya'daki Müslümanlarla tartışma imkânının bulunması gerektiğini belirterek, ''Anayasamızın garanti altına aldığı din özgürlüğünü Müslümanlar için de uygulanmasına imkân sağlamamız lazım.'' dedi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=741202
 
22 Eylül 2008
Belçika'da ezber bozan araştırma: Başörtüsü özgürlüğü uyum için şart
Belçika'da bir grup akademisyen, hazırladıkları raporda din özgürlüğünü, uyumun anahtarı olarak gösterdi. Rapora göre, Batı'da Müslümanların entegrasyonu isteniyorsa başörtüsü her alanda serbest bırakılmalı. ABD'nin Detroit şehrindeki Wayne State University uzmanlarıyla birlikte çalışan Belçikalı akademisyenlere göre, Brüksel'deki Müslümanların entegrasyonu için önemli mesafeler alınması gerekiyor. Süreci desteklemek için atılması önerilen üç somut adım ise şöyle: "Başörtüsü serbestliği, geçici süre anadilde eğitime imkân tanınması ve işyerlerinde ibadete izin verecek kadar hoşgörünün sağlanması."
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=741201
 
10 Ekim 2008
Başörtülü diye veli toplantısına alınmadı
Ayağı kırılan arkadaşının ricası üzerine, kızının veli toplantısı için okula giden Leyla Akdağ, başörtülü olduğu gerekçesiyle okul kapısından içeriye alınmadı...
Sariyer Bahçeköy’de bulunan Özel Yüzyıl Isıl İlköğretim Okulu'nun kapısından geri çevrilen Akdağ, "Arkadaşım Ceyda Akar, ayağı kirik olduğu için benden yeni okula başlayan kızının veli toplantısına katılmamı istedi. Ben de okula gittim. Ancak güvenlik görevlisi kapalı olduğum için, prosedür gereği okula giremeyeceğimi söyledi." diye konuştu. Söz konusu okula bir daha ayak bile basmayacağını belirten Akdağ, "Üniversitelerde bu yasağa alıştık; ama ilköğretim eğitimi veren okulda veliye böyle bir yasak uygulandığına inanamıyorum." dedi. kızının veli toplantısına gitmesini Leyla Akdağ'dan rica eden Ceyda Akar ise, "Leyla telefonla aradı ve bası kapalı olduğu için okula alınmadığını söyledi. Saka yapıyor zannettim. İnanamadım. Çok üzgünüm." dedi.
http://www.sariyerhaber.org/news_detail.php3?id=1049
 
18 Ekim 2008
Başörtüsü paneline çağrılan konuşmacıya başörtüsü yasağı
Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen başörtüsü panelinin konuşmacısı 'başörtülü' olunca uzun süre kapıda bekletildi. Yabancı öğrencilere Türkiye'deki başörtüsü meselesini anlatmak için Kadir Has Üniversitesi'ne davet edilen Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Avukat Fatma Benli, başörtülü olduğu için içeriye alınmadı. Benli, üniversiteden ayrılmaya hazırlanırken basın mensuplarının varlığı, yasakçı kararın değişmesini sağladı ve içeri girmesine izin verildi. Benli, konferansta hazırladığı metni okumak yerine kapıda yaşadıklarını ve hissettiklerini anlattı.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=750564&title=basortusu-paneline-cagrilan-konusmaciya-basortusu-yasagi
 
30 Ekim 2008
Resepsiyonda başörtüsüne tepki!
Manisa Belediye başkanı Bülent Kar başı örtülü eşi Selma Kar ile resepsiyona gelince Manisa Birinci Piyade Er Eğitim Tugay komutanlığı ile İl Jandarma Alay komutanlığından Cumhuriyet balosuna katılan üst düzey rütbeliler eşleri ile birlikte salonu aşamalı bir şekilde terk ettiler. Manisa valisi Celalettin Güvenç eşi Turan Güvenç ile birlikte Manisa valililiği parkında ki Polis lokalinde bu akşam düzenlediği Cumhuriyetin 85.yıl dönümü nedeniyle verdiği resepsiyonda yaşanan bu olay katılanlar tarafından üzüntü ile izlenildi.
http://www.timeturk.com/Resepsiyonda-basortusune-tepki!-32606-haberi.html
 
31 Ekim 2008
Altaylı'dan başörtülülere yönelik şok iddialar
14 Yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada serbest bırakılan gazeteci yazar Hüseyin Üzmez'i Perşembe akşamı programında konuk eden Fatih Altaylı'dan şok sözler! Hüseyin Üzmez'le yaptığı programla ilgili değerlendirmelerde bulunmak için Habertürk'te yayınlanan haber bültenine konuk olan Altaylı, başörtülülerle ilgili ispati mümkün olmayan iddialarda bulundu.
http://www.timeturk.com/Altaylidan-basortululere-yonelik-sok-iddialar-32843-haberi.html
 
2 Kasım 2008
Seçimde 2 Oy Aldı Herkesi Sürdü
2007'deki seçimde 2 oy almasına karşın (Sezer tarafından) Kastamonu Üniversitesi'ne rektör atanan Gökçebay, bu hınçla üniversitede dikta rejimi kurdu. Üniversiteden son 1 yılda 18 hoca atıldı veya istifa etmek zorunda kaldı Kastamonu Üniversitesi rektörlüğüne 2007'de atanan Prof. Bahri Gökçebay'a ne profesör, ne doçent, ne de araştırma görevlisi dayanabiliyor.
http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=195044
 
8 Kasım 2008
Başörtülü anneler törene alınmadı
Manisa'daki 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen yemin törenine, 40 yaşın altındaki başörtülü asker yakınlarının alınmadığı iddia edildi. Türkiye'nin dört bir yanından Manisa'da vatani görevini yapan çocuklarının yemin törenine gelen aileler, günlerce yemin törenini bekledikten sonra sabahın erken saatlerinde geldikleri nizamiye önünde kuyruğa girdi. Ancak asker yakınları içeriye alınırken yapılan kimlik kontrolü sırasında ilginç bir olay yaşandı. Asker yakınlarının iddiasına göre kimlik kontrolünde, 40 yaşın altında olan başörtülü bayanlar içeriye alınmadı. Uygulama karşısında şaşkınlığını gizlemeyen asker yakınları yakınlarının yemin törenini tel örgülerin ardından izlemek zorunda kaldı. Maruz kaldıkları uygulamanın büyük bir haksızlık olduğunu ifade eden aileler, bu muameleyi hak etmediklerini söylediler.
http://www.livehaber.com/haber.asp?id=12597
 
13 Kasım 2008
Memurların kıyafeti laiklik gerekçesiyle yasaklanamaz”
Avrupa Konseyi, kamu çalışanlarının dinî inançlarına uygun kıyafet giyme özgürlüğünün 'laiklik' gerekçesiyle kısıtlanamayacağını açıkladı. Hollanda'nın Lahey kentinde iki günlük bir konferans düzenleyen Konsey, 'kamusal alanda dinî sembollerin yeri' başlığında tüm üye ülkelere tavsiyeler içeren bir rehber hazırladı. Uzman akademisyenlerin hazırladığı rehberde, 'Dinî inançlarına uygun kıyafet giyen kamu çalışanlarına kısıtlama getirilirken laikliğin gerekçe gösterilmesi yeterli değildir' denildi. Kamuda kıyafetlere dinî sembollerle ilgili kısıtlama getirmek yerine, memurun ifa ettiği göreve göre bazı istisnai düzenlemeler yapılabileceği belirtildi. Ancak bu 'istisnai' durumların okul, hastane ve mahkemelerde hizmet alan vatandaşlara uygulanmasının insan hakkı ihlali olduğu vurgulandı
 
15 Kasım 2008
Başörtüsü yasağı, kadının güçlenmesini engelliyor
Birmingham Üniversitesi Etnik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi Öğretim Üyesi Aftab Ahmad Malik, Türkiye'deki başörtüsü yasağının kadınların sosyal ve ekonomik yönden güçlenmesinin önüne geçtiğini söyledi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=760478
 
17 Kasım 2008
CHP’de türbanlı çarşaflı üye devri
CHP lideri Deniz Baykal, İstanbul’un yeni ilçelerinden Sultangazi’de CHP’ye katılımlar dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Törende Baykal’ın rozet taktığı yeni CHP üyeleri arasında türbanlı ve çarşaflı kadınlar da vardı.
http://www.ntvmsnbc.com/news/466111.asp
 
24 Kasım 2008
Öğretmenler Günü'nde başörtüsü skandalı
Batman'da Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen törene başörtülü öğretmenler alınmadı. Tören salonunun kapısında bekleyen bir görevli, başörtülü öğretmenleri uyararak başörtülerini çıkarmaları için tuvalete yönlendirdi. Bunu kabul etmeyen öğretmenler salona girmekten vazgeçti. Batman Üniversitesi konferans salonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Öğretmenler Günü törenine başörtülü öğretmenler alınmadı.
http://www.timeturk.com/Ogretmenler-Gununde-basortusu-skandali-36488-haberi.html
 
03 Aralık 2008
Türbanlılar Anıtkabir'e Sokulmadı
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve beraberindeki heyet, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle Anıtkabir'i ziyaret etti. Ziyaret sırasında iki özürlü annesi, başörtülü oldukları gerekçesiyle Anıtkabir'e alınmayınca çocuklarını dışarıda beklemek zorunda kaldı.
http://www.memleket.com.tr/news_detail.php?id=35851
 
04 Aralık 2008
AİHM, Fransa’ya açılan başörtüsü davasını reddetti
Strasbourg - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), iki Türk göçmen kızının Fransa aleyhine açtığı başörtüsü davasını reddetti.
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=911388&Date=04.12.2008&CategoryID=81
 
13 Aralık 2008
Baro başörtüsüyle oy kullanmayı suç saydı
Türkiye, CHP’nin çarşaf açılımını tartışırken, Türkiye Barolar Birliği (TBB), başörtüsüyle oy kullanmayı bile suç saydı. TBB, 17 başörtülü avukata uyarı cezası verdi. Ankara Barosu “Faşizan bir uygulama olur” deyip baro seçimlerinde oy kullanan başörtülü avukatların cezalandırılmasını önce reddetti, sonra uyarı cezası verdi, Barolar Birliği de kararı oybirliğiyle onayladı.
http://www.timeturk.com/Baro-basortusuyle-oy-kullanmayi-suc-saydi-39840-haberi.html
 
18 Aralık 2008
ABD Mahkemesinin kıyafet uygulaması tesettürlü kadını mağdur etti
ABD'nin Georgia eyaletinin Douglasville şehrinde salı günü bir duruşmayı izlemek için belediye trafik mahkemesine başörtülü şekilde girmek isteyen Lisa Valentine (40) adlı Müslüman kadın, kendisini salona sokmak istemeyen görevlilerle güvenlik kontrol noktasında tartışması ve geri dönerken hakaretamiz bir söz sarf etmesinin ardından 'mahkemeye itaatsizlik'ten 10 gün hapse mahkûm edildi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=771393&title=abd-mahkemesinin-kiyafet-uygulamasi-tesetturlu-kadini-magdur-etti
 
19 Aralık 2008
'Örtülemeyen Sorun Başörtüsü'
Son on yıldır sistematik olarak üniversitelerde, devlet dairelerinde ve bazı özel kurumlarda uygulanan başörtüsü yasağı üzerine akademik bir çalışma olan 'Örtülemeyen Sorun Başörtüsü' isimli bir kitap yayınlandı. Akademik bir çalışma olan 'Örtülemeyen Sorun Başörtüsü' kitabı AKDER Yayınlarından çıktı. Dr. Ayşe Başıbüyük, Av. Fatma Benli, Prof. Dr. Salim Öğüt, Yrd.Doç.Dr. Alev Erkilet, Doç.Dr. Ferhat Kentel ve Doç. Dr. Bekir Berat Özipek gibi isimlerin başörtüsü sorununu dini, hukuki ve sosyolojik boyutunu ele aldıkları kitapta, 28 Şubat askeri darbesinden başlayarak başörtüsü sorunun 10 yıllık kronikleşmiş süreci anlatılıyor.
http://yenisafak.com.tr/Aktuel/?t=19.12.2008&i=157176
 
19 Aralık 2008
Hukuk, yargıcın burnunu sürttü!
Amerika'da 11 yıl önce İslam'ı seçerek Müslüman olan Lisa Valentine isimli bir kadın başörtüsüyle mahkeme salonuna girmek isteyince ellerine kelepçe takılarak 10 gün hapis cezasına mahkûm edildi. Georgia eyaletinin Atlanta kentinde, trafik suçundan yargılanan yeğenin duruşmasına katılarak ona refakat etmek isteyen 41 yaşındaki Valentine'den, mahkeme girişinde başörtüsünü çıkarması istendi. Kadın bunu reddedip salona girmekte ısrar edince hakkında yasal işlem başlatıldı. 10 gün hapis cezasına çarptırılan kadın yapılan girişimler sonucu 7 saat içinde yargıcı pes ettirdi.
http://yenisafak.com.tr/Dunya/?t=19.12.2008&i=157106
 
30 Aralık 2008
Sosyal Demokrat Partili (SPÖ) Viyana Belediye Başkanı Michael Häupl, Viyana Şehir Hatları'nın (Wiener Linien) başörtülü bir Müslüman kadını işe almalarını savundu. Irkçı Özgürlükçüler Partisi'ne (FPÖ) göndermede bulunan Haupl, " FPÖ gibi, toplu taşımacılığa başörtüsü yasağı getirmeye hazırlanmadım" dedi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=789759&keyfield=6261C59FC3B67274C3BC73C3BC206B6164C4B16E20