Tasarımı Kaydet  Kapat

“Uluslararası Vicdan Konvoyu”

“Uluslararası Vicdan Konvoyu”
Suriye’de yıllardır devam eden savaşta hapsedilen, işkence ve kötü muamele gören kadınlara dikkat çekmek ve özgürlüklerini talep etmek için oluşturulan “Uluslararası Vicdan Konvoyu” bugün saat 11.30’da İstanbul Yenikapı Miting Alanı’ndan yola çıktı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Suriye sınırına ulaşması planlanan konvoya, 55 ülkeden farklı din, dil, ırk ve kültürlerden binlerce kadın katıldı.

Yenikapı’da düzenlenen basın açıklamasında Vicdan Konvoyu adına konuşan İnsan Hakları ve Adalet Hareketi (İHAK) Genel Başkan Yardımcısı Avukat Gülden Sönmez, “Bir dünya kadın buradayız. Ey Suriyeli kardeşlerimiz sizden asla vazgeçmeyeceğiz… Suriye hapishanelerinde beklenen vicdanın bu Konvoy’da olduğunu söylemek üzere yola çıkıyoruz. Üzgünüz! Dünya sessiz kaldıkça siz daha fazla eziliyorsunuz! Üzgünüz! Dünya sessiz kaldıkça zalimler cesaret buluyorlar! Çok beklediğinizi biliyoruz. Nerede insanlık dediğinizi duyuyoruz! Biz buradayız kardeşim! Seni terk etmedik, terk etmeyeceğiz. Seni kurtarmak için yola çıkıyoruz . Seni kurtarmanın, seni yaşatmanın bütün insanlığı yaşatmak, ümidi yaşatmak, yaşamı yaşatmak olduğunu biliyoruz." dedi.

Basın açıklamasının ardından yaklaşık 60 otobüs yola çıktı. Konvoyun Kocaeli, Sakarya, Ankara, Adana'daki katılımlarla 200 otobüsle Hatay'a ulaşması bekleniyor.