Tasarımı Kaydet  Kapat

Türkiye - Avrupa Sivil Toplum Kuruluşları Ortaklığı ve İşbirliği Konseyi

Türkiye - Avrupa Sivil Toplum Kuruluşları Ortaklığı ve İşbirliği Konseyi

Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta' nın öncülüğünde Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı'nın (YTB) finanse ettiği, Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği' nin (AKDER) organize ettiği Avrupa'dan 5 ülke ve Türkiye'den 7 bölgeden 45 Sivil Toplum Kuruşu'nun katıldığı, Türkiye - Avrupa Sivil Toplum Kuruluşları Ortaklığı ve İşbirliği Konseyi 11-16 Kasım tarihleri arasında Konya' da gerçekleştiriliyor.

 

Projenin hedefi; Avrupa'da ki Türk Sivil Toplum Kuruşları ile Türkiye'de 7 bölgeden Sivil Toplum Kuruşları' nın sosyal kültürel ve eğitim faaliyetlerinde karşılıklı iş birliğini arttırmak, yurt içi-yurt dışı öğrenci hareketliliğini kolaylaştırmak, kamu diplomasisi faaliyetlerinin Sivil Toplum Kuruşları ayağını takip etmek Avrupa' da ki vatandaşlarımıza yapılan saldırılar ve islamafobi konusunda hızlı bilgilendirme ve demokratik tepkileri koordine etmek, 15 Temmuz darbe girişiminde eksikliğini hissettiğimiz Sivil Toplum Kuruşlarıların doğru bilgiyi en kısa zamanda organize olarak Avrupa'ya anlatma, Avrupa'da olan hak ihlallerinin Türkiye'ye anlatılması konusunda iş birliği yapma, mülteciler ve sosyal hizmetler konusunda Türkiye' de yapılanları bilimsel veriler haline getirip dünya ya anlatma konusunda çalışmalar yapma ve Türkiye'nin kadim kültüründen gelen söyleyecek sözlerini, paylaşacak hikayelerini tüm dünyaya anlatmak. Bu hedeflere ulaşma gayesiyle Sivil Toplum Kuruşlarını güçlendirecek hibe ve destek paketleri hakkında bilgiler vermek.

Projenin birinci gününde Konya Milletvekili Dr. Leyla Şahin Usta selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi. AK-DER yönetim kurulu başkanı Yrd.Doç.Dr Aynur Görmez'in derneğin kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 45 Sivil Toplum Kuruşları'nın tanışma toplantısı yapıldı.

Projenin ikinci gününde 45 Sivil Toplum Kuruşları konseyin Çalışma Usul ve Esaslarını belirlemek üzere bir araya geldi. Yönetim Kurulu ve Komisyon üyeleri seçildi. Akşam, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Öztürk, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kudret Bülbül, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın katılımıyla Konseyin tanıtım toplantısı yapıldı ve takiben katılımcı Sivil Toplum Kuruşları kendilerini ve yöresel lezzetlerini tanıttığı Sivil Toplum Kuruşları Fuarı gerçekleştirdi.

Projenin üçüncü gününde T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kudret Bülbül, T.C. Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı Gürsel Dönmez, T.C. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Genel Koordinatörü Ali Osman Öztürk ve Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut Kamiloğlu ziyaret edildi. Akabinde 15 Temmuz da yaşananların anlatıldığı ve TBMM Çalışma Usülleri hakkında bilgilerin verildiği Gazi Meclis ziyareti gerçekleştirildi.

Projenin dördüncü gününde Türkiye - Avrupa Sivil Toplum Kuruşları Ortaklık ve İşbirliği Konseyinin yıllık çalışma planlarının ve değerlendirme toplantısının ardından faaliyet kapanışı yapıldı.