Tasarımı Kaydet  Kapat

FATMA DİLARA ASLIHAN’A YAPILAN ÇİRKİN VE ENDIŞE VERICI SALDIRIYA DAİR KAMUOYU AÇIKLAMASI

FATMA DİLARA ASLIHAN’A YAPILAN ÇİRKİN VE ENDIŞE VERICI SALDIRIYA DAİR KAMUOYU AÇIKLAMASI

 İstanbul Maltepe'de lise öğrencisi Fatma Dilara Aslıhan’ın başörtülü olduğu gerekçesiyle bir kadının çirkin hakaret ve saldırılarına maruz kalması, güvenlik, özgürlük ve insanlık onuru adına bizleri derinden üzmüştür. Henüz çocuk yaşta bir gencin sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmasını endişeyle karşılıyoruz. Bu menfur saldırı insan hakları ihlalidir, kadına şiddet ve nefret suçudur.
 
28 Şubat zihniyetinin kırıntılarını taşıyan ve kendini modern! tanımlayan bir kesimin farklılıklara karşı hala tahammülsüzlük içinde olmasını ve başörtülü bir kadına nefret suçu işleme hakkını kendinde görmesini şiddetle kınıyor ve bu eylemin cezasız kalmasını istemiyoruz. Devletimizin birlik ve beraberlik içinde bu tür olayların faillerinin üstesinden gelecek güç ve kudrette olduğunu biliyor ve bu tür insanlık dışı olayın bir kez daha asla yaşanmamasını diliyoruz.
 
Ayrımcılığa karşı kadın Hakları Derneği (AKDER) olarak adaletin tecelli etmesi için, suç duyurusunda bulunan Fatma Dilara’nın yanında olduğumuzu  ve hak arayışına destek vereceğimizi belirtiriz.