Tasarımı Kaydet  Kapat

8/3/2015 Dünya Kadınlar Günü Basın Açıklaması

8/3/2015 Dünya Kadınlar Günü Basın Açıklaması

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1800'lü yıllarda bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamayarak ölmeleriyle gündeme geldi. Günümüzde ise tüm dünyada 8 Mart  günü Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

Kadın,  dünyanın en değerli varlığı ,yerlere göklere sığdırılamayandır.  Çalışandır, evhanımıdır, annedir, eşdir yani her daim emekçidir. Allah  tarafından Annelik gibi kutsal  bir görevle onurlandırılmış toplumun yükselen değeri kadınlar, yaşamın her aşamasında aktif rol oynarken, toplumun en yüksek statülü mevkilerinde yerlerini alırken diğer bir taraftan ezilmekte, hor görülmektedir, katledilmektedir.

 

8 Mart Dünya Kadınlar gününde Topluma, kadının rızası olmadan ona el sürelemeyeceğini, Allah’tan başka kimsenin onun canına dokunamayacağını, ezilmeden, hor görülmeden el üstünde tutulması gerektiğini hatırlatırız.

Ve kanayan yaramız savaş coğrafyasında yaşayan kadınlar!  21. yy da açlık ve yoklukla savaşan, tecavüze uğrayan, hunharca öldürülen kadınlarımız. Sizlerin de insanlık onuruna yakışır bir hayata kavuşmanız, barış, huzur  ve güven dolu bir ortamda  hep birlikte Dünya  kadınlar Günü'nü kutlayacağımız günlere kadar bu zülme karşı sessiz kalmayacağız.

Tüm Dünya kadınlarının kutlayabileceği 8 Mart'lara ulaşmak ümidi ile.